Pirts stāsti Japānā, Expo 2025 Osaka

English below

Latviskās pirts stāsti dodas uz Pasaulē lielāko starptautisko izstādi “Expo 2025 Osaka”, kur šogad no aprīļa līdz oktobrim Balijas paviljonā “We Are One” vienoti tiks pārstāvēta Latvija un Lietuva un izcelta dabas, cilvēku un tehnoloģiju mijiedarbība. No sirds pateicamies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra par iespēju Latvijas pirts stāstus nest plašajā PaSaulē. Kopā ir spēks!

Baltijas paviljonā uzvēdīs augu aromāti un tiks sulīgi stāstīts arī par mūsu zaļo pirtiņu, kur cilvēki peras, mazgājas, dziedinās un atpūšas, pielietojot Latvijas kokus un savvaļas augus, kas īpaši raksturīgi pirts tradīcijai Latvijā.

Pirts nozari Japānā pārstāvēs pirtniece Ieva Kolosova – zīmola “Forest pirts” dibinātāja un aktīva pirts tradīcijas praktizētāja. Divu dienu garumā Ieva demonstrēs pirts tradīciju darbnīcu un performanču formātā, kā arī pulcinās interesentus Tokijā uz īpašu pasākumu Japānas pirts entuziastiem.

Uz Japānu Ieva vedīs savu jauno projektu “Latvijas dziedinošie augi”, kas ar 33 kartīšu palīdzību uzskatāmi iepazīstina ar Latvijas augiem un to devumu cilvēku veselumam. Uz Japānu dosies 14 kartītes, kas tulkotas japāņu valodā speciāli šim pasākumam, ietverot Japānā pazīstamus augus, lai uzrunātu plašāku auditoriju. 

“Mēs dzīvojam tik tālu viens no otra, bet interese par augiem un to nozīmi cilvēka veselībai noteikti vieno Japānu un Latviju. Kad Japāņu tūristi viesojas Baltijas valstīs, kā vienu no populārākajiem tradīcijām viņi izmēģina īstu latvisko pirti ar augiem un pirtsslotām. Osakas Pasaules Expo ir izcila iespēja parādīt pasaulei, cik mēs esam īpaša tauta ar šo unikālo tradīciju,” stāsta Ieva.

Latvijas pirts tradīcijas ir bagātīgi apdziedātas mūsu nemateriālajā kultūras mantojumā (tautasdziesmās, teikās un ticējumos) un joprojām tiek aktīvi piekoptas Latvijas ģimenēs.

Ja somi var lepoties ar visvairāk saunām uz vienu iedzīvotāju, tad latvieši noteikti var dižoties ar visvairāk pirtniekiem visos vecumos, jo mums piemīt dabiska prasme rūpēties par sevi un savu tuvāko un plašas zināšanas par koku un savvaļas augu pielietošanu pirtī, kas nereti nodotas no paaudzes paaudzē.

Pirts tradīcija Latvijas teritorijā ir ļoti sena – pirmās rakstiskās liecības fiksētas 13. gadsmita hronikās. Nereti ārvalstu viesi mūsu pirti sauc arī par latviešu dabas SPA. Tas tamdēļ, ka, līdztekus karstam tvaikam un ūdens kontrastiem, pirts procedūrās tiek izmantoti vietējie koki un augi atkarībā no to iedarbības, sezonas un pirtnieka zināšanām par savu dabu un dzīvo dabu visapkārt. 

Pēdējās desmitgadēs  pirts tradīcija Latvijā ir atdzimusi un kļūst arvien populārāka, jo mūsdienu steigā cilvēki meklē veidus, kā atgriezties pie dabas un atgūt mieru, rūpējoties par savu veselību. Lai gan mūsdienās dušas un vannas ir pārņēmušas ikdienas higiēnas funkciju, 21. gadsimtā pirts joprojām ir tā vieta, kur dziļi attīrīt ķermeni un atrast savu miera “ostu” saiknē ar dabu un senču gudrību. Tradīcijai satiekot zinātni, kļuvis skaidrs, ka, kārtīgi izsildoties un svīstot, ķermeni iespējams attīrīt daudz dziļāk. Apvienojumā ar pēršanos, skrubēšanos un dažādām augu aplikāciju masāžām, pirts cilvēkam ļauj justies labāk, uzlabo dzīves kvalitāti un iedarbojas veselību veicinoši. 

Pirts tradīcija Latvijā ir ne tikai ģimeniska, bet arī intīma – tajā tiek cienīts cilvēka augums, individualitāte un privātā telpa. Tādēļ latviskās pirtiņas tradicionāli ir nelielas un pulcē pamatā ģimeni un draugus. Pirts nozarei attīstoties, par pirts tradīciju iespējams uzzināt arī dažādos festivālos un pasākumos, kur pulcējas pirtnieki, pirtsmīļi un pirts draugi. Pirts zinības ir iespējams apgūt arī kādā no pirts skolām vai pie pirtniekiem, kuri labprāt dalās pieredzē un nodod savas zināšanas līdzīgi kā sendienās – cilvēks cilvēkam.

Kopš 2018. gada Latvijā Pirtnieks un Pirts meistars ir oficiāla profesija ar definētu profesijas standartu. Tā paver iespēju lutināt ne tikai savus mājiniekus un draugus, bet arī sniegt profesionālus pirtnieka pakalpojumus (Pirtnieka profesijas standarts – https://registri.visc.gov.lv/profizglitiba/dokumenti/standarti/2017/PS-093.pdf). Pirts nozarei attīstoties, 2022. gadā tika apstiprināta pirts terminoloģija, kurā pirmo reizi definēti pirts termini latviešu valodā (https://likumi.lv/ta/id/332803-par-pirts-terminu-saraksta-apstiprinasanu).  

Pirtnieku skaits Latvijā ir mērāms vairākos tūkstošos. Visus pat nav iespējams uzskaitīt, jo pirts tradīcijai ir tīri ģimenisks, ne publisks raksturs. Zināms, ka no vairāk kā 2000 dažādas pirts skolas beigušajiem, tikai ~5% izvēlas savus pakalpojumus dažkārt piedāvāt arī tirgū, lielākoties saglabājot pirts tradīciju kā dārgumu tikai sev un savai ģimenei. Tas iezīmē unikālu tendenci pirts nozarē, kas acīmredzami nošķir pirts tradīciju kā ģimenisku, no senčiem mantotu bagātību no profesionālās pirtniecības. 

Latvju Pirts un SPA Asociācija (Latvju PSA) aktīvi virza pirts nozari un atbalsta katru, kurš iepazīst vai godina pirts tradīcijas Latvijā un Pasaulē. 2025. gadāLatvju PSA gatavojas trīs svarīgiem notikumiem, par kuriem būtu jāzin katram pirtniekam un pirts draugam. No 25. līdz 27. jūlijam LVM Tērvetes dabas parka ielokā norisināsies ikgadējais brīvdabas pirts un veselības festivāls “Pirts Fest 2025”, kas vienkopus pulcēs pirtniekus, pirtsmīļus un pirts draugus no Latvijas un ārvalstīm. Savukārt 13. septembrī, ikviens tiks aicināts svinēt Latvijas Pirts dienu, ejot savā pirtiņā kopā ar ģimeni un draugiem vai dodoties ciemos pie pirtniekiem. Šogad plānota arī Pirts tradīcijas Latvijā pieteikšana Latvijas nemateriālajam kultūras mantojuma sarakstam, lai šo unikālo tautas tradīciju saudzētu, godātu un nostiprinātu mūsu nemateriālajā kultūrā kā tautas dārgumu, saglabājot to nākamajām paaudzēm.

Ieva Kolosova ir pirts meistare un zīmola Forest Pirts / Meža Pirtiņa dibinātāja, Japānas auditorijai jau pazīstama ar grāmatu “Latviskā pirts tradīcija”, kas izdota angļu un japāņu valodās 2022. gadā. Ieva ir arī vides un kultūras projektu organizatore,  pirmās vides izglītības konceptvietas “Šūna” producente un atraktīvi izglītojošās kartīšu spēles “Lapsa šķiro atkritumus” autore, kas jau vairākus gadus rūpējas par ģimeņu apzinātāku pieeju dabai un atkritumu šķirošanai.

Vairāk informācijas par Baltijas paviljonu Osakā: https://www.facebook.com/share/1EFV8FeG3p/?mibextid=wwXIfr

Vēlam Ievai liepas baltā maiguma, kļavas tiešuma un ozola spēku, godinot un nesot pirts tradīciju Pasaulē. Lai top!

Pirts stories in Japan, Expo 2025 Osaka

Latvian pirts stories are headed to the world’s largest international exhibition “Expo 2025 Osaka”, where from April to October this year Latvia and Lithuania will be jointly represented in the Baltic Pavilion “We are one”, highlighting the interactivity between nature, people and technology.

Herbal scents will infuse the Baltic Pavilion as visitors will be introduced to our green pirts where people whisk, bathe, heal and relax using Latvian trees and wild plants – a special characteristic of the pirts tradition in Latvia.

The pirts tradition will be represented in Japan by the Pirts Master Ieva Kolosova – founder of the Forest Pirts brand and an active pirts practitioner. Over the course of two days Ieva will showcase the pirts tradition in workshops, perform demonstrations and gather a crowd of Japanese pirts enthusiasts in Tokyo for a special event.

Ieva will also present her new project “Healing plants of Latvia” – it introduces Latvian plants and their holistic properties through 33 beautifully designed cards. 14 of these cards have been translated into Japanese especially for the event, including plants known in Japan, in order to address a wider audience.

Ieva comments: “We live far apart, but interest in plants and their importance to our health is definitely something Japan and Latvia have in common. When Japanese tourists visit the Baltic States, Latvian pirts with plants and whisks is one of the most popular activities for them. The Osaka World Expo is an outstanding opportunity to show the world what a special nation we are with this unique tradition”.

Latvian pirts traditions are highly regarded in folklore thus forming an important part of our intangible cultural heritage (folk songs, spoken word and beliefs) and are still actively practised in Latvian families.

If Finns can boast the most saunas per capita, Latvians can certainly boast the most pirtnieks of all ages, due to a natural skill in caring for ourselves and our dearest and an extensive knowledge of the use of trees and wildlife in pirts, often passed down generations.

The tradition of pirts in Latvia is considered to be ancient but it is hard to pinpoint historically – the first written testimony is recorded in the 13th century chronicles. Foreign guests often refer to pirts as Latvian nature SPA. This is because, alongside steam and water contrasts, native trees and plants are used, depending on their properties, season and pirtniek’s familiarity of their individual and the surrounding nature.

In recent decades the pirts tradition has experienced a revival and is becoming increasingly popular as people look for ways to return to nature and regain peace by taking care of their health while leading busy lives. Showers and baths being the preferred methods of daily hygiene, pirts remains the place for deeper cleansing and a safe, relaxing haven connecting us to nature and ancestral wisdom. As the tradition meets science, it has become clear that the bodily processes involved in warming and sweating result in a greater cleansing effect. This combined with whisking, scrubbing and herbal massages can improve one’s wellbeing, quality of life and act in a health-enhancing way.

The pirts tradition in Latvia is not only family-focused, but also intimate – it respects each person’s body, individuality and private space. Therefore, Latvian pirts is traditionally a small space for bringing together family and friends. As the pirts tradition grows in popularity, various events and gatherings of pirtnieks, pirts lovers and pirts friends offer a chance to get to know more about it. One can also learn pirts skills in one of the many dedicated pirts schools or find a local pirtnieks who will be pleased to share their experience and pass on their knowledge in the traditional way – in person.

Since 2018, Pirtnieks and Pirts Master have been designated the status of a profession with a defined professional standard in Latvia (Standard for the profession of Pirtnieks – https://registri.visc.gov.lv/profizglitiba/dokumenti/standarti/2017/PS-093.pdf). This opens the opportunity for trained Pirtnieks and Pirts Masters to pamper not only one’s family and friends, but also to offer pirts as a service to a wider audience. Furthermore, in 2022, pirts terms were defined for the first time and the official terminology approved in Latvian (https://likumi.lv/ta/id/332803-par-pirts-terminu-saraksta-apstiprinasanu).

It can be estimated that there are several thousand Pirts professionals in Latvia, but a precise estimate is not possible due to the familiar nature of pirts. Only approx. 5% of 2,000 graduates of pirts schools choose to offer their services commercially with most deciding to keep their precious skills to themselves and family. This is a unique trend distinguishing the pirts tradition as a family heirloom passed down generations from pirts as a service.

The Latvian Pirts and SPA Association (Latvian PSA) actively promotes the pirts tradition and profession and supports anyone in getting to know and honour pirts in Latvia and the world. This year Latvian PSA are preparing for three events that every Pirtnieks and pirts lover can look forward to. From 25 to 27 July, the annual outdoor pirts and health festival “Pirts Fest 2025” will take place in LVM Tervete Nature Park, bringing together Pirtnieks, pirts lovers and pirts friends from Latvia and abroad. On September 13, everyone will be invited to celebrate the annual pirts day by lighting their own pirts stove and inviting family and friends to partake. Finally, Latvian PSA is working to submit an application for the pirts tradition in Latvia to be added to Latvia’s intangible cultural heritage list in order to honour and strengthen this unique folk tradition as a treasure of the people, preserving it for future generations.

Ieva Kolosova is a Pirts Master and founder of Forest Pirts, already known to Japanese audiences with her book “the Latvian Pirts Tradition,” released in English and Japanese in 2022. Ieva is also an organiser of environmental and cultural projects, a producer of the first environmental education concept site “Šūna” and author of the educational card game “Lapsa šķiro atkritumus,” (Lapsa recycles).

More information about the programme at the Baltic Pavilion in Osaka: https://www.facebook.com/share/1EFV8FeG3p/?mibextid=wwXIfr

Press release prepared by: Aija Stepanova, Board Member of the Latvian Pirts and SPA Association, +371 29429071, stepanovaaija@gmail.com.

For interviews about her experience in Osaka, Japan: Ieva Kolosova, +371 25479582, kolosova.ieva@gmail.com

Publication pictures: https://drive.google.com/drive/folders/1g_1ag6nJQRD5ZORZgbFZqCguudAn52rU?usp=sharing

Note. When using this copy, please adhere to the translation and terminology used. Pirts is an untranslatable concept, similar to sauna (Finland), banya (Russia) and hammam (Turkey, Morocco, etc.). We do our best to use appropriate wording and encourage everyone to follow our example so that pirts can become known as a unique tradition to the wider world.

#Pirts #PirtsTradition #LatvianPirtsTradition #PirtsWellness #LatvianNature #baltics2025expo #weareone #EXPO2025 #Latvia

Previous
Previous

Uzziedi pirtī pie AIJAS VALDHEIMAS Tukuma novadā!

Next
Next

Pirts mācību diena Lejasmārtiņu pirtī