
VISS CILVĒKĀ UN DABĀ IR VIENOTS – Ineses un Jura Vasiļevsku pirts mācību dienā Ķekavas novadā 19.04.2025.
Pirts dienā klausījāmies sajūtās, izzinot ne tikai ko vēstī augu fiziskās īpašības, bet ko mūsu pašu sajūtas, jaucot pirts skrubi. Interesanti vērot, vai informācija un vēstījums rezonē vai atšķiras. Inese atklāja, ka katram augam, vai tas būtu koks vai sīkākā zālīte, ir sava vibrācija, ko var iemācīties sajust. Jo vairāk iet dabā un noskaņojas uz augiem, jo sajūtas ar laiku kļūst spēcīgākas. Tad sāk rasties brīnumainas atklāsmes, jo izrādās, ka ir augi, kurus cilvēks pat nepamana, bet ir augi, kuri sauc pie sevis un paši “nāk gaismā” tuvāk cilvēkam. Augs uztver mūsu vēlmes, nodomu, enerģiju un “nāk” pie cilvēka, kad cilvēks viņu piesauc.
Inese daudz dalījās ar zināšanām par augiem un to izmantošanu pirtī. Piemēram, ir augi, kurus nevajadzētu izmantot svaigus pirtī vasaras laikā, piemēram, samteni, asinszāli, angeliku, dižzirdzeni u.c., lai negūtu apdegumus. Vasaras pirtīs Lejasmārtiņu pirtī mīļš ir gārsas lāvas paklājums. Tomēr, vislabāk uz pirti nest tikai tos augus, kas pašam cilvēkam ir zināmi un mīļi, aicinot regulāri bagātināties zināšanās par augiem un atklājot sev brīnumaino augu pasauli, kas dzīvo, lai cilvēkam palīdzētu.
Gatavojām reibinoši aromātiskus augu skrubjus, katrs savu, unikālu, gluži tādus kā mēs katrs. Lejasmārtiņu pirtī godā ir augu skrubji ar sāli. Inese un Juris ir uzmanīgi sāls izmantošanā pirtī, aicinot lasīt etiķetes, vai veikalā mēs tiešām pērkam sāli/sodu vai to izstrādājumus, kas ir ne vien sajaukti ar pretsalipes vielām un ir neveselīgi cilvēkam, bet pat indīgi. Inese iesaka lietot tieši akmens sāli, bet sodu pirtī neizmanto. Un lai augi skrubī saglabātos aromātiski un aktīvi, Inese iesaka tos malt mazās porcijās īsi pirms pirtī iešanas, lai augu spēks un ēteri pāragri neizgarotu un ilgāk priecētu pirtiņā.
Inese un Juris zina, ka pie viņiem uz pirti brauc tikai tie cilvēki, kuriem patiesi jānokļūst Lejasmārtiņos, kur temperatūra pērtuvē reti kad pārsniedz 60 grādus un mājo rāms, līdz kaulam izsildošs pirts siltums. Lejasmārtiņu pirtī nav retums dzimšanas dienas pirtis, pirtīžas un dziedināšanas pirtis, jo cilvēki brauc no malu malām un atrod abus pirtniekus pat bez reklāmas. Bijuši pirts viesi arī no Japānas, Austrālijas un Amerikas. Inese stāsta, ka pirts vieno cilvēkus pa neredzamiem pavedieniem visā pasaulē.
Īpaša pieredze nākusi kādās pirtīžās, kur pirtsmīļi no Tatārijas vēlējušies pirtīžas savam mazulim, jo izrādās šī tradīcija viņiem bijusi labi pazīstama vēl padomju laikos un praktizēta bērniņiem līdz 1 gada vecumam. Tamdēļ sekojis vecmāmiņas vēlējums jauniešiem meklēt Latvijas pirti un pirtīžas arī savam mazulim, lieku reizi sajūtot, ka viss ir viens.
Ienākot pa pirts durvīm un tās aizverot, Tu ienāc citā pasaulē, kur apstājas laiks un tu vari aprunāties ar savu iekšējo Dieviņu. Lejasmārtiņu pirts saimnieks Juris atbild par visām lietām, lai pirts darbotos, arī, lai slotas tiktu sasietas pietiekoši visai ziemai. Savukārt Inese atbild par augiem, lai būtu tējām un skrubim. Inese teic: “Abi kopā radām atmosfēru, kurā var lēnām ļauties pirts procesam, lai tas būtu mierīgs, drošs un tieši tik dziļš, cik pirtsmīlis ir gatavs to piedzīvot.”.
Pirts augu stāsts ir gājis arī plašumā, jo līdztekus pirtij, Inese radījusi sirds projektu – dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTE ar misiju palīdzēt cilvēkiem atvērt sajūtas uz visu dabisko un vērtīgo ilgtermiņā arī savā skaistumkopšanā, jo augu aktīvo vielu labvēlīgā ietekme uz cilvēka organismu ir apbrīnas vērta. Tādi ir arī Inese radītie dabas kokteiļi un pasaka par pelašķi- https://ruutecosmetics.com/blogs/blogs/pasaka-par-pelaski-inese-vasilevska
Piedzīvota pasakaina pirts “ogu” diena Lejasmārtiņu pirtī, kas pārpilna ar sajūtu ogām, zināšanu pērlēm un dabas svētību. Saulīte spīdēja, pērkons ducināja un dabas svētība pulsēja no malu malām viesojoties pie pirtnieku pāra Ineses un Jura Vasiļevskiem Ķekavas novadā.
Retas ir tās pirts dienas, kur dabas un pirtnieku sinerģija ir tik spēcīga, kad tīkams un derīgs ir pilnīgi jebkas, ko pirtnieks sniedz cilvēkam, un telpa un laiks sadarbojas roku rokā ar pirtnieku. Kā gan citādi smaržotu pat pirtsmīļu smaidi un lielām lietus lāsēm dejotu tieši pēc pēršanās, un ne mirkli agrāk. Dvēsele gavilē un cilvēks jūtas kā viens vesels ar sevi, ar dabu, ar pirts ģimeni šeit un tagad. Tieši šādos mirkļos dzimst tā laimīgā cilvēka sajūta, ka VISS IR VIENS.
Inese ar Juri saka paldies saviem skolotājiem Aelitai un Jurim Batņām Lielzemenes pirts skolā un Sarmītei Strautmanei Dziedaris pirts skolā, kuri likuši pamatu abu pirts ceļam, lai 13 gadus atpakaļ rastos Lejasmārtiņu pirts un abu unikālais pirts stāsts.
Inese dalījās ar vecā Ozola vēstījumu – kamdēļ gan cilvēki priecājas par veciem, dižiem ozoliem, bet nepriecājas par veciem, viediem cilvēkiem sev blakus. Paradoks, ko izgaismo koks. Tikai cilvēka paša atbildībā ir būt kā stipram, veselam, brangam kokam, lai būtu ko dot PaSaulei.
Tādēļ Inese iesaka, dodoties pa pļavu mēģināt sadraudzēties ar kokiem un augiem un sajust, kurš “nāk pretī”, lai palīdzētu cilvēkam tapt veselākam un laimīgākam. Īpaši, ja gatavojas savai pirts dienai, tad ar nodomu vajag doties dabā un ieslēgt visas maņas, atbrīvojot sirdī vietu dabas brīnumiem. Un tad nav jābrīnās, ka rokas pašas uztaisa mazas smaržbuntītes deguna priekam, nevis steidz dabā raut visu pēc kārtas un stiept uz pirti.
Inese: “Reizēm mazāk ir vairāk. Pateicoties mūsu farmaceitēm, piemēram, prof. Eniņai un Rubenei, grāmatām un zinātniskiem atklājumiem, ir diezgan plaši fiksēta augu fiziskā ietekme un biloģiski aktīvo vielu esamība augos, kas lielākajai daļai augu ir līdzīgas. Pamatsastāvs ir vienāds, bet kādos augos šīs ķīmiski aktīvās vielas ir vairāk, citos mazāk. Cilvēkam ir jācenšas skatīt plašāk, aiz šīs fiziskās iedarbības, mēģinot sadzirdēt augu, kurš “runā”. Sadzirdēšana ir smalku sajūtu līmenī, pievēršot augam uzmanību un klausoties ar sirdi.
Cilvēks ir neatņemama daļa no dabas un pilnīgs savā izpildījumā. Ieklausoties dabā, ejot dabā, cilvēks dziedina sevi. Ir izsenis zināmi augu garīgie aspekti, piemēram Gaiļbiksītei – pavasara, viens no pirmajiem ziediņiem, kas simbolizē cerību, gaismas atgriešanos. Izmantojot pirtī, gaiļbiksītei mazina nogurumu un skumjas. Auga garīgos aspektus var meklēt arī caur auga iedarbību fiziskajā ķermenī. Tā pati gaiļbiksīte palīdz klepus gadījumā. Varam uz šo palūkoties arī plašāk. Gaiļbiksīte var palīdzēt cilvēkam atklepoties un nomierināt klepu, bet palūkojoties uz garīgajiem aspektiem un to saistību ar tās psihosomatisko izpausmi: gaiļbiksīte izgaismo apspiestas emocijas, kuras cilvēks vēlējies sen izrunāt vai gluži pretēji, ir sarunājis par daudz. Plaušas ir elpošanas orgāns, ja tajā ir sastrēgums vai iekaisums, cilvēkam grūti elpot, jo ir apspiesta brīvā cilvēka izpausme, kas saistīta ar elpošanu. Grūti elpot, apspiestas emocijas. Gaiļbiksītei piemīt arī urīndzenoša iedarbība, tātad, pievienota tējā vai pirts skrubī, tā veicinās atbrīvoties ne tikai no šlakvielām, bet arī no destruktīvām emocijām. Augs palīdz cilvēkam to saprast un tādējādi dziedina. Padomājiet, kas jums kaiš, kurš augs derīgs no ķīmiskā sastāva, un tad ejiet dziļāk, izprotot saknē savu veselumu saiknē ar dabu.”.
Vēl daži piemēri no augu garīgajiem aspektiem, kas palīdz mums labāk saprast kokus:
Bērzs ir attīrošs, atjaunojošs, jauna sākums. Viss noderīgs pirts procedūrās To uzskata par dzīvības koku, jo šis koks pirmais atdzimst pēc ugunsgrēkiem. Apsēžoties zem bērza, ir sajūta, ka tevi paceļ spārnos. Senatnē no bērza gatavoja šupulīšus, lai bērniņš pamazām pielāgotos zemes dzīves gravitācijai.
Ozols simbolizē spēku, stabilitāti, aizsardzību un saikni ar debesīm. Simbolizē vīrišķo spēku, gudrību, drošsirdību un godīgumu. Pirtī var fantastiski strādāt ar šiem aspektiem, izmantojot ozolu.
Kļava tiek uzskatīta kā līdzsvara radītāja starp prātu, sirdi un ķermeni. Esot šajā līdzsvarā cilvēkam ir veiksme visās dzīves izpausmēs. Tas nozīmē, sakārtojot šo līdzsvaru veiksies arī naudas lietās, tāpēc kļavu uzskata par naudas koku. Kļava palīdz pieņemt pārmaiņas, jo harmonizējot prātu, sirdi un ķermeni, cilvēks jūtas droši un stabili arī pārmaiņu laikā.
Gatavojām reibinoši aromātiskus augu skrubjus, katrs savu, unikālu, gluži tādus kā mēs katrs. Lejasmārtiņu pirtī godā ir augu skrubji ar sāli. Inese un Juris ir uzmanīgi sāls izmantošanā pirtī, aicinot lasīt etiķetes, vai veikalā mēs tiešām pērkam sāli/sodu vai to izstrādājumus, kas ir ne vien sajaukti ar pretsalipes vielām un ir neveselīgi cilvēkam, bet pat indīgi. Inese iesaka lietot tieši akmens sāli, bet sodu pirtī neizmanto. Un lai augi skrubī saglabātos aromātiski un aktīvi, Inese iesaka tos malt mazās porcijās īsi pirms pirtī iešanas, lai augu spēks un ēteri pāragri neizgarotu un ilgāk priecētu pirtiņā.
Lieliska ideja un pirts meditācija izdevās ar kadiķa koka ripām, kur katram ar krāsu zīmuļiem bija jāzīmē sava pirts sajūta pirms un pēc pirts. Cik uzskatāmi labs veids, kā sajust pirts devumu cilvēka veselumam, jo izzīmēt un izrakstīt savas sajūtas nereti cilvēkam ir daudz vieglāk un šis radošais process sagādā patīkamus atklājumus pašam par sevi.
Šī bija ceturtā tikšanās projekta“ Ķekavas novada PIRTS DIENAS. Mācības par pirts zinībām un veselīgu pirtošanos.” ietvaros. Projektu organizē LATVJU PIRTS UN SPA ASOCIĀCIJA sadarībā ar Baldones biedrību BDR Mežapuķes„Mežapuķes“. Atbalsta Zemkopības ministrija, Lauku atbalsta dienests un Partnerība Daugavkrasts.
APAĻŠ KĀ PŪPOLS, VESELS KĀ RUTKS – Solvitas un Ulda Jaunušānu pirts zinības Ķekavas novadā 23.03.2025
Pirts rituālu veidošanas iespējas sev un savai ģimenei.
Ziedu pirtiņas, Sieviešu pirtiņas pilnmēness laikā, gadskārtu pirtiņas
Ziedu pirtiņas:
Ievu ziedonī – Pērienu ar ievziedu slotiņu ļoti labi izmantot tiem cilvēkiem, kuriem savstarpējās attiecībās ir iestrēdzis kāds sarūgtinājums. Ieva palīdz piedot, tā aizslauka no sirds un dvēseles visus rūgtumus (rūgts pret rūgtu), nepiedošanas, aizvainojumus, atjauno ķermenī un dvēselē līdzsvaru.
Ieva simbolizē sievišķību, tāpēc saistāma ar auglību un skaistumu. Ieva māca mīlēt sevi. Tai piemīt dvēseles sāpi mazinošs efekts. Ieva spēcīgs auras tīrītājs. Iedarbojas uz visām saulītēm. Ievu labi lietot, ja nejūties mīlēta/ts, ja jūties vientuļa/ļš, kad baidies pieņemt jaunus izaicinājumus.
Pirts nodoms: lai atbrīvotos no aizvainojumiem, lūgtu kādam piedošanu, vai pašam jāpiedod, lai uzlabotu un stiprinātu attiecības starp tuviem cilvēkiem.
Ceriņu ziedonī – Pēriens ar ceriņziedu slotām, gulēšana uz ceriņziedu paklājiņa, ziedi berzītī var palīdzēt dvēseli piepildīt ar maigumu un beznosacījuma mīlestību. Ceriņi noder mīlestības lauka apzināšanai un paplašināšanai, tās apliecināšanai un stiprināšanai. Ceriņu lapu slotu lieliski var izmantot novietojot to uz, vai zem galvas, jo tai piemīt atvēsinošs efekts un noderēs pret galvas sāpēm.
Lielisks laiks, lai uzlabotu un līdzsvarotu, harmonizētu attiecības savā ģimenē un draugu lokā.
Pirts nodoms: vairot mīlestības spēku, piepildīt sevi ar maigumu un beznosacījuma mīlestību, stiprināt attiecības ar otru pusīti.
Jasmīnu ziedonī – Pēriens ar jasmīna slotiņu, ziedi berzītī un uz lāviņas,pašapziņas veicināšanai un ļaušanās saviem sapņiem, mīlestības un seksuālās enerģijas veicināšanai, kā arī noderēs jaunai meitenei, kas nevar pieņemt pāriešanu mātes lomā.
Pirts nodoms: pašapziņas veicināšanai, mīlestības un seksuālās enerģijas veicināšanai, stiprināt attiecības ar otru pusīti.
Kastaņu ziedonī – Izpērties ar kastaņu vālītēm var palīdzēt atbrīvoties no pārmērīgas raizēšanās par citiem, (īpaši ģimenes locekļiem, otru pusīti, bērniem, draugiem), iekšēja uztraukuma, bažām. Kastaņi palīdzēs arī padomāt vairāk pašam par sevi, nomierināt satraukto prātu, ieviest domu skaidrību, palīdzot pieņemt pārmaiņas. Tas ir dzinulis, lai cilvēks ietu uz priekšu, neapstātos.
Pirts nodoms: nomierināt pārāk satraukto prātu, ieviest domu skaidrību, ticēt saviem spēkiem, sadzirdēt savu dvēseles balsi, lai palīdzētu tik pāri pārmaiņām.
Pūpolu ziedonī – Palīdzēs tevi uzmundrināt, aizdzīt slinkumu un sakārtot svarīgu lēmumu pieņemšanai. Labsirdības veicināšanai un aizsardzībai no nelaimēm.
Sieviešu pirtiņas pilnmēness laikā – Šo laiku var lieliski izmantot dažādu sievišķo rituālu veikšanai, kas palīdzētu stiprināt sievišķo būtību, palīdzēt pieņemt pārejas posmu kādai jaunai sievietes lomai (no jaunietes uz sievietes/sievas lomu, no sievas uz mātes lomu, no mātes uz viedās sievas lomu), attīrīt savu iekšējo emocionālo pasauli (atbrīvoties no kādas vecas, vairs nevajadzīgas programmas, atbrīvoties no kādiem emociju blokiem, iesprostotas enerģijas) un stiprināt savu radošo enerģiju jaunu plānu realizēšanai.
Sieviešu pirtiņām izmantojam sievišķās enerģijas augus, slotas. Pavasarī ābeles, liepas, vīgrieze, raudene, vītols, peonija, sarkanais āboliņš, vībotne u.c..
Pirtī nodoms: lai stiprinātu sievišķību, sakārtotu savu emocionālo pasauli, stiprinātu radošo enerģiju, veicinātu auglību, pieņemtu zaudēto, iegūto.
Gadskārtu pirtiņas – katrā gadskārtā ir iespēja smelties kosmisko enerģijas lādiņu, spēku, atlaist, palaist kādu šķērsi, jo šajā laikā ir atvērtas laika lūkas, ir tikai jāmāk šo laiku gudri izmantot.
Pirtī nodoms: lai veiksmīgāk strukturētu savu dzīves gājumu, laiku, savas darbības, lai atbrīvotos no kādiem sarežģījumiem, šķēršļiem.
Mēs ejam uz pirtiņu, lai attīrītos, nomazgātos un parunātos ar Dieviņu, jo mūsu latviskajā tradīcijā pirts vienmēr ir bijusi svēta vieta, kur cilvēks vienmēr varēja atrast palīdzību grūtos brīžos, kur tas kļuva garīgāks un fiziski spēcīgāks.
Lai attīrītos un nomazgātos, mums daudziem ir jau zināma šī prakse, kā to darām pirtiņā. Tas ir noteiktu darbību kopums, lai sasniegtu vēlamo rezultātu: sākumā izsildāmies, tad attīrāmies ar berzīt, noperamies ar pirts slotiņām un atvēsināmies ar aukstu ūdeni. Bet kā ir parunāties ar Dieviņu, jo uz pirti ejam dziedināt ne tikai savu miesu, bet arī uzlabot savu garīgo veselību. Ir teiciens: “Veselā garā vesela miesa”! un otrādi.
Pirts tradīcija mūsu kultūrā ir uzplaukusi ar jaunu spēku un ir daudz ļaužu, kuri uz pirtiņu nāk ar padziļinātāku nodomu, kad vienatnē var sarunāties ar Dieviņu, kā rezultātā sakārtot savu iekšējo emocionālo un garīgo pasauli. Esot siltumā, mitrumā, nonākot meditatīvā stāvoklī, ar vides, augu un slotu enerģētisko iedarbību, radot īpašu noskaņu saskarsmē ar dabas spēkiem, atklājot sevī šķēršļus, varam izteikt simbolisko nodomu, lūdzot palīdzību Austākajiem spēkiem (smalkajai pasaulei) un cerot uz veiksmīgu rezultātu sasniegšanu materiālajā pasaulē (Māriskajā).
Mēs visi zinām, ka dabā ir savs cikliskums (diena, nakts, mēnesis, gadalaiki) un cilvēka dzīvē ir savs cikliskums, kur tie abi ir savstarpēji saistīti. Tāpēc, ņemot šo ciklu vienotību, pirtiņā dziedinošos procesus varam uzlabot, ņemot vērā norises dabā, saskaņā ar Saules gada ritu. Katram periodam un laika ritējumam ir sava nozīme, ko attiecīgi varam pielāgot katrs savā dzīves situācijās, katrs savās pirts procedūrās, lai uzlabotu mūsu dzīves kvalitāti gan fiziskajā gan garīgajā līmenī.
Dažkārt dziedinošajos procesos varam ņemt vērā arī Mēness fāzes.
Skatot Saules laikriti, pēc kura dzīvoja mūsu senči, mēs redzam visas gadskārtas, svinamās dienas likumsakarībā ar cilvēka mūžu – 0-14-28-42-56-70-84-98. Saules gads ataino dzīvības ritu (ritumu, ritēšanu): dzīvības uzplaukumu, norietu un atkalatjaunošanos. Laikritī, jeb kalendārā norādītajās visās gadskārtās (8) ir robeža starp smalko un materiālo pasauli, ir atvērtas laika lūkas, kad caur sakrālajām darbībām varam daudz ko mainīt paši sevī, ģimenē, sētā. Tikai svarīgi ir to gribēt darīt.
Ņemot vērā šos astoņus pagrieziena punktus, mēs savās ikdienas gaitās varam plānot, kurā laika periodā es vēlos veikt pirts apmeklējumu, kādu nodomu noformulēt, kādus augus, slotas, berzīšus izvēlēties, lai veiksmīgāk sagatavotos pirts rituālajam un dziedinošajam procesam, lai tas būtu jaudīgāks un rezultāti sasniedzamāki. Ja uz pirti dodas ar konkrētu nodomu risināt kādu dvēseles samezglojumu vai rastu atbildi uz kādu šķietami neatbildamu jautājumu, tā ir lieliska iespēja ļaut dvēselei runāt ar Dieviņu, sūtot nodomu ar domu spēku vai izteiktu ar vārdiem.
Pirts nodoms:
Lai uzsāktu sarunu ar Dieviņu, ir jāsaprot ar kādu mērķi- nodomu, tu vērsīsies pie tā. Nodoms var būt saistīts ar kādu sabiedrisko vai personisko mērķu sasniegšanu (piemēram, risināt cilvēku savstarpējo attiecību problēmas, vai rast izpratni, kā tieši pieņemt kādu svarīgu lēmumu), ar personisko ciklu programmēšanu (piemēram, dzimšanas dienas pirts nākamā personīgā gada programmēšanai), vai ar citiem līdzīga rakstura jautājumiem, kā arī nodomi, kuru mērķi ir saistīti ar kādas slimības, kaites dziedināšanu. Tāpēc bieži precīzi noformulēts nodoms ir daļa no vēlamā rezultāta. Te var rasties jautājums, kā pirtī var piedzīvot Dieviņu, lai ar to sarunātos? Atbilde: caur dabu, jo vairāk pirtī daba, jo vairāk atveramies Dievišķajam, jo vairāk varam komunicēt ar savu iekšējo pasauli (apziņu, zemapziņu). Tā ir lieliska pašterapija.
Pirts nodoma palaišana (brīdis, kad esi vienatnē ar sevi, mitrumā, siltumā, atslābinājies, savienībā ar visiem četriem dabas pamatelementiem, augiem un citiem pirts palīglīdzekļiem):
Pirms sildīšanās, ierunājot to pirts gariņa ūdenī;
Berzīša masēšanas un aplaistīšanās laikā, ja nodoms ir attīrīties, atbrīvoties , atlaist, palaist;
Pēc lielās pēršanās un atvēsināšanās, kad nonāc izmainītajā apziņas stāvoklī, visi iespējamie nodomi praktiskajā un garīgajā jomā.
Pirts nodomu var formulēt, ievērojot:
4Saules gada ritu – laiku gadskārtās, svinamajās dienās, saullēktā (lai iegūtu), saulrietā (lai tiktu vaļā), kas var palīdzēt strukturēt manu dzīves gājuma laiku, gan plānotām konkrētām darbībām, gan garīguma attīstībai. Gadskārta ir arī mūsu psihes (kopuma) struktūra.
4Cilvēka dzīves gājumu – dzimšanas diena, precību laiks, bērniņa piedzimšana, jaunas lomas/statusa iegūšanā, kāzu gadadiena, kāds zaudējums, kāda jauna iespēja, u.c. problēmas izklāsts, kurai jārod risinājums, vajadzīga sakārtošana vai traucējošu attiecību pārciršana.
4Mēness fāzes – Tā kā ūdens pasaulē ir visur, gaisā, zemē, cilvēkā, tas spēj ietekmēt, attīrīt ne tikai fizisko ķermeni, bet arī smalkos ķermeņus no dažādiem enerģētiskajiem sārņiem, ieliekot stipru nodomu nākotnē. Var ievērot visos dziedinošajos procesos.
Augošais un pilnmēness – uz lietu izdošanos, īstenošanos, koncentrējas uz to, kas trūkst. Lai vairojas, lai pieaug spēkā.
(Pilnmēnesī pirtiņas sievišķas enerģijas vairošanai un spēkam, auglībai rumulēanās Ūsiņa laikā).
Dilstošais mēness – atbrīvošanās no nevajadzīgā, liekā, jo vecāks mēness, jo dziļāk saviem nosēdumiem varam piekļūt, lai atbrīvotos no tiem;
Praktiskajā daļā
4Pirms iešanas pirtiņā, izvēloties sev tīkamos augu pulverus (kuri šobrīd ir mūsu arsenālā), katrs varēs pagatavot savu īpašo pirts berzīti, ar domu spēku, ieliekot tajā aktuālo pirts nodomu.
Atkārtošana zināšanu māte – kāds ir pirts berzīša galvenais uzdevums un kā mēs katrs varam pats sevi iemasēt un attīrīties.
4Pirtiņā sildīsimies un caur pirts gariņu Visumam palaidīsim mūsu kopējo pirts nodomu.
4Katrs pats sevi attīrīsim augumu ar paša pagatavoto pirts berzīti.
4Pirtnieka vadībā veiksim sevis iepēršanu ar bērza un pūpola slotiņu, noslēgumā atvēsinoties ar auksto ūdeni vai vienkārši ieelpojot svaigu gaisu.
Berzīša iemasēšana – ar apļveida kustībām pret saulīti, sākot no kājupēdām, no ārpuses uz iekšpusi. Ar šādām kustībām iekustinām limfātikso sistēmu. Sāls palīdzēs izvadīt sāļus, toksīnus un atbrīvos no vecās ādas. Var izmantot tīru sāli vai sajauktu uz pusi ar sodu. Augi dziedinās ādu, ķermeni un garu. Berzēšanās laikā atkārtojam savu nodomu, ja tas vērst uz attīrīšanos, atbrīvošanos, atlaišanu.
Sevis iepēršana pirtī (pašpēriens) – kopā ar ģimenes locekļiem vai draugu pulkā, lielisks veids pašam nopērties ar pirts slotiņām. Var pērties ar vienu vai divām slotiņām, guļus uz lāviņas vai sēdus. Pakāpeniski metot gariņu sāk iepērties ar kājām, tad rokām, kamēr izperam visu augumu. Liekam siltas slotiņas kā kompreses uz saulītes punktiem, padusēs, rožu kronī un tām muskuļu zonām, kurās ir kāds saspringums. Beigās vēlreiz izperam kājas ar kadiķa vai ozola slotiņu un pabeidzam ar slotiņas nobraucīšanu pa visu ķermeni. Peroties svarīgi sajust savu ķermeni, lai tas izkarsētos pakāpeniski.
Pašās pēriena beigās izperam sevi ar pūpolkoka slotiņu un noslēgumā norunājam pašu svarīgāko Lielās dienu laika apstiprinājumu: „Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks, slimība ārā, veselība iekšā!”
Slotiņu kustībām būtu jābūt atbilstošām. Uz katru zilbi – viens pēriens, uz vārdiem- slimība ārā- slaukām ar slotu pa ķermeni virzienā uz rokām vai kājām; sakopt vārdus: veselība iekšā: pa rokām, vai kājām „slaukām” veselību iekšā.
Un atceramies – būt apaļam kā pūpolam, nozīmē izlīdzinātas attiecības ar visiem visiem!
Noslēgumā vajadzētu atdzesēties ar aukstu ūdeni dušā, dīķī vai vienkārši ieelpot svaigu gaisu.
Lai veselā miesā vesels gars!
Pirts kā TERAPIJA. Pirtnieces un fizioterapeites Anitas Elksnes pašdziedināšanās formula veselīgākai dzīvošanai.
Pirtniece Anita Elksne uzskata, ka prasmīga pirtī iešana ir viena no veselības uzturēšanas un stiprināšanas terapijām. Terapija (no grieķu: ϑεραπεία (therapeia) – ‘kalpošana, kopšana, dziedināšana’) ir metožu kopums, kas palīdz organismam pašsakārtoties, pašatveseļoties.
Anitas dzīves moto: “Gribi labi justies – kusties! Gribi ilgi labi justies – PAREIZI KUSTIES!”, kas ir palīdzējis gan pašai, gan citiem atveseļot balsta kustību sistēmu, lai atgrieztu savu veselību. Atdzesēta pērtuve vai pirts priektelpa ir tā vieta, kur ir iesējams izstiept muskuļus un izvingrināt ķermeni pirts procedūras laikā pēc tam, kad muskuļi un saites ir izsildītas.
Lai gan pirts sabiedrībā ir pieņemts, ka latviskā pirts ir 120 procentpunktu robežās, kur karstuma proporcija variē ar mitrumu, tomēr, terapeitiskai pirtij Anita iesaka pieturēties 100 procentpunktu robežās, kur 60 grādu karstums un 40% mitrums, jo tāda pirts būs ne vien patīkama, bet arī neradīs lieku slodzi sirds un asinsrites sistēmai.
Kā tecis fiziologs Pavlovs, cilvēka organisms ir pašregulējošs, pašatjaunojošs, pašpilnveidojošs, tādēļ cilvēka vienīgais uzdevums ir dabīgo aizsargspēju spēcināšana, lai savam organismam palīdzētu būt veselam.
Šajā pirts mācību dienā Anitai nāca talkā arī māsa Lilija Šinta, kura prasmīgi veica pēršanu ar pirtsslotām un ierādīja pašpēršanos, un pirtnieks Aigars Sondors, kurš iepazīstināja ar klūdziņu vibroakustiskās masāžas skanošo efektu uz ķermeni.
ANITA ELKSNE ir Ķekavas novada pirtniece, fizioterapeite, veselīga, aktīva dzīves veida izzinātāja un praktizētāja, un nūjošanas instruktore. Anitas pašdziedināšanās pieredze, krāsainais dzīvesstāsts, neatlaidīga un mērķtiecīga sava ceļa iešana, ticība iegūtajām zināšanām un to pielietošanai un pastāvīgs darbs ar ķermeni iedvesmo ne vienu vien.
Anita teic: “Pirts ir vieta, kurā es izdaru “ģenerālo tīrīšanu” sev piederošajā templī – ķermenī, kurā dzīvo mana dvēselīte. Lai pirtiņā peroties gūtu labsajūtu un palīdzētu organismam pašsakārtoties, ir nepieciešamas daudzpusīgas zināšanas. Arvien es turpinu mācīties un labprāt dalos savā pieredzē.”
Mācoties Latvijas sporta pedagoģijas akadēmijas Sporta medicīnas katedrā par fizioterapeiti un veicot pētniecisko darbu “Pirts procedūru ietekme uz cilvēka organismu” asoc.prof. Alvja Paeglīša vadībā, lai noskaidrotu pirts slodzes un fizikālo faktoru ietekmi uz cilvēka organisma sirds asinsrites un nervu sistēmām, tika secināts, ka pirts procedūra kā DOZĒJAMA SLODZE labvēlīgi iedarbojas uz organisma veselību – asinsrites un nervu sistēmām.
Pētījuma nolūks, balstoties uz pirts literatūrā pieejamajiem avotiem, tika izveidota standartizēta pirts procedūra: ar piecām 15 minūšu karsēšanās reizēm, un ar tik pat ilgām atpūtas reizēm, pēc pēdējās sildīšanās lāvas telpā pētījuma dalībnieks līdz 1 min iegremdējās +15 grādu aukstā ūdens basienā, pēc baseina 30 minūtes ilgs atjaunošanās periods. Pērtuves temperatūra tika izvēlēta +60 grādus silta un gaisa mitrums 40%-45% gara uzmešanas laikā, temperatūra atpūtas laikā tika uzturēta +22 grādi.
Šis pētījums, kā arī iepriekš gūtās zinības Alvja Stankeviča veselības skolā, Ziedoņa Kārkliņa (ziedonis.lv) pirts skolā, stiprinājusi Anitas pārliecību, ka prasmīgi organizēta pirts procedūra apvienojumā ar augu iedarbību un kustību regularitāti var palīdzēt cilvēkam iedarbināt pašdziedināšanās mehānismus.
Iedala 4 lielas pirts grupas:
mitrās pirtis (latviešu, slāvu), kur karstuma un mitruma mijiedarbība;
Sausās (somu), kur sauss un karsts gaiss;
Tvaika (turku), kur mitrs gaiss;
Infrasarkanās pirtis, kur zemā temperatūrā ar speciālu sildelementu palīdzību tiek dziļi izsildīti ķermeņa audi.
Galvenie faktori, kas iedarbojas uz veselību ir: 1. Domāšana, 2. Gaiss, 3. Ūdens, 4. Uzturs, 5. Saskaņa ar dabas likumiem, 6. Fiziskā aktivitāte un 7. Attīrīšanās, un tieši par pēdējiem diviem Anita stāstīja visvairāk.
Lai pirts terapija sniegtu maksimālu labumu, ir jāveicina sviedru izdalīšanās, kas pirtī notiek caur sviedru receptoriem ādā. Tādēļ līdztekus ierastām svīšanas tējām (piemēram, aveņu, liepziedu), Anita aicina nogaršot arī eksotiskas garšvielu tējas, kas veicina svīšanu – Anīsa un Lakricas tējas, kas lieliski sekmē limfas šķidrināšanu. Papildus svīšanu pirtī veiina arī ar reflektoro iedarbību – karstām vannītēm pēdām, reflektoro masāžu. Un tikai tad, kad sviedri sākuši izdalīties un kapilāri atvērušies, var veikt ķermeņa ādas attīrīšanu jeb skrubēšanu.
Anita iesaka ķermeņa skrubēšanu veikt tikai ar dabiskiem, vislabāk paša pagatavotiem ķermeņa skrubjiem. Šajā reizē izmēģinājām 3 veidu skrubjus:
Pārtikas skrubi, kur sajauktas samaltas kvinojas un čia sēklas, krustnagliņas, ķirbju miza un sāls, vai
Kafijas skrubi, kur svaigi malta kafija, kanēlis un sāls, un
Vairāku zāļu tēju asorti.
Lai pirts kā terapija sniegtu maksimālu labumu, svarīgi, lai karstums iekļūtu dziļākajos audu slāņos. Anita iesaka karsēties vismaz 2-3 reizes izkarsēties, pa 10-15 min, un cik ilgi karsējamies, tik ilgi arī dzesējamies. Ja mēs pakāpeniski uzkarsējam ķermeņa iekšējo temperatūru virs 39 grādiem, tad iet bojā neveselās šūnas un ieslēdzas ķermeņa pašdziedināšanās mehānismi. Tādēļ terapeitiski nav svarīgi uzkarsēt ādas virsējos slāņus, bet gan ļaut pakāpeniski ķermenim izsilt “līdz kaulam”. Viens no rādītājiem dziļai ķermeņa izkarsēšanai ir savdabīgs drebulis, kas nereti cilvēku piemeklē peroties pēc karsēšanās.
Svarīgi arī, ko pērtuvē lej uz akmeņiem. Šajā reizē izmēģinājām dzēstās sodas uzlējumu, kas mīkstina pirts gariņu un labvēlīgi iedarbojas uz elpceļiem, kā arī ēteriskās eļļas – lavandas un priežu ēteriskās eļļas (Piniols).
Jāatceras, ka pērtuvē skābekļa daudzums ir samazināts un tā ir bieži jāvēdina un jānovērš liekais mitrums pērtuvē (ne vairāk kā 40-45%)! Īpaši tad, ja pērtuvē vienlaikus atrodas daudz cilvēku un/vai tiek izmantoti daudz augi.
Lai uzturētu veselu mugurkaulu un locītavas, ir jānodarbina ne tikai virspusējie, bet arī dziļie muskuļi. Lai muskulis varētu darboties pilnvērtīgi, tam ir jābūt: ELASTĪGAM, ar pietiekamu garumu un spēku. To var panākt, ja pilda attiecīgos spēka un stiepšanās vingrinājumus. Vecumam nav nozīmes, jo zinātniski pierādīts, ka ar spēka vingrojumiem muskuļu masu normālā stāvoklī var atjaunot jebkurā vecumā, bet tas prasa pacietību un regulāru darbu.
Izkarsējot pareizi ķeremeni pirtī mēs varam palīdzēt sev un saviem tuvākajiem pirtī pastiept muskulīšus. Anita demonstrēja virkni vingrojumu, kurus katrs var pielietot pērtuvē vienlaikus ar karsēšanās procedūrām. Pirts ir lieliska vieta, kur pie stiepšanās vingrinājumiem palīdz kā siltums, tā lāva, tā pirtsslotas, kuras vienlaikus var sniegt karstu komprešu efektu.
Vienlaikus Anita vērsa uzmanību, ka ejot pirtī muskuļi tiek relaksēti, atslābināti. Ilgstoši un regulāti ejot pirtī, muskuļi zaudē tonusu. Šo Anita aicina atcerēties un ikdienā rūpēties par savu ķermeni ikdienā, veicot stiepšanās un spēka vingrinājumus.
Pirts kā SPĒKA AVOTS Daces un Valda Purvinsku dzīvē. Prast pieskarties otram kā bērnam. Ja vien ir karsta vēlēšanās, pirtiņu allaž var atrast vai pasūtīt līdz pat mājas namdurvīm.
Valdis: “Pirts ir manas latviskās dzīvesziņa sadaļa, un Lielzemenes pirts skolas vadītāji iedeva sapratni, ka saules svētkus un cilvēka godus var un vajag svinēt citādāk. Sekošana senču tradīcijām, savu sakņu sajušana dod spēku arī ikdienas solī.” Valdis un Dace uzsver, ka vissvarīgākā ir katra cilvēka paša pieredze un sajūtas, nevis tas, kas iegūts skolās, grāmatās vai “aizlienēts no kaimiņa”. Tieši katra cilvēka paša pirts sajūta un darīšana aizvedīs cilvēku tuvāk savai būtībai, un to būs iespējams nodot mantojumā saviem bērniem un bērnu bērniem. Un kad šīs sajūtas un pieredze kļūst par dzīves sastāvdaļu, pirtī iešana kļūst par regulāru vajadzību un rituālu – katram savu!
Dace Purvinska: “Meklējot atbildes uz savas dzīves lielajiem jautājumiem: kas es esmu, kādēļ šeit esmu, iepazinu jaudīgas citu zemju garīgās prakses – kristietību, budismu, yoga, Cigun. Skolotāja Lars Muhl semināros sajutu pirmatnējās kristietības tīro vēstījumu. Sajutu saikni ar citiem cilvēkiem un saikni ar dvēseli. Zinu un jūtu, ka visi esam viens. Ieejot latviešu pirtī un piedzīvojot senču gudrību latviešu dzīvesziņā, nāca atklāsme, ka esmu atradusi to, kas ir mans. Sajutu, kā strādā pirts gars. Un vairs nevajag tālāk meklēt.”.
Daces sirdslieta ir medus, kas tiek nests arī pirtī. Ja sāls un augu skrubis ir vajadzīgi, lai attīrītos enerģētiski un praktiski noskrubētu veco ādu un atvērtu poras pirms pēršanās ar pirtsslotiņām, tad medus ne tikai nospicē pirts dienu un aiztaisa ādas poras, bet arī iedod saldumiņu ikdienas dzīvei. Medu un sāli nav jēgas likt kopā, jo katrs dara savu – sāls atver poras, medus aizver. Fantastisks ir medus kopā ar baltegles skuju malumu ziemas pirtiņā!
Pirtnieks strāda ar nodomu, vārdiem, elpu, pirtsslotām, augiem, un vēl daudz un dažādām lietām. Katram izpausmes pirtī būs savas. Pirtī nav pareizi/nepareizi, ja vien ejam pirtī ar gaišu nodomu un mīlam sevi un cilvēkus uz lāvas kā bērnus. Līmeņi, ar kuriem pirtnieks var darboties, ir daudz un dažādi, un katram savi. Pirts ir tik dažāda, cik dažādi un unikāli esam mēs katrs.
Valdis un Dace ikdienā nāk no biznesa un korporatīvās vides, un spēku rod pirtī un dabā. Šī atziņa nākusi pamazām, iepazīstot latviskās tradīcijas un pirti. Valdis Purvinskis stāsta: “Tiklīdz cilvēks sajūt saules un dabas ritmu, dzīve iegūst skaidrāku un dziļāku nozīmi. Lai sajustu spēku, nav jāmeklē dzīves patiesības pa PaSauli, bet pietiek palūkoties apkārt un ķerties klāt savu senču gudrībai. Tur viss atrodams, lai latvietim dzīvot laimīgam”.
Senču tradīcijās pirts neatraujami saistīta ar dzīves ritmu, un tādēļ tā tik tuvu esoša un viegli izprotama. Lai kur dzīvotu, pilsētā vai laukos, mūs visus apspīd saule. Latvietis iegāja pļavā un vēroja. Ieraudzīja sauli un mēnesi. Gadskārtas ir elementāra lieta – mentāli iekļauties dabas ritmos. Tā ir tā jēga!
Valdim pirts rituāls ir tik pat svarīgs kā gadskārtas. Nevar darīt garām skrienot. Ir vajadzīgas trīs lietas, kas šķietami ikdienišķas darbības padara par rituālu:
laiks, kas tiek veltīts rituāla tapšanai un norisei – ar noskaņošanos, plānošanu, kas allaž būs apzināta izvēlē un nodoms, nevis steidzīgs, nejaušs notikumu virknējums;
vieta, skaidri nosakot, ka re, šeit, šajā vieta es veikšu savu rituālu;
pavadonis. Rituāla vadītājs, kurš zina, kā un kādēļ tas process notiek. Te nav jābūt īpašām spējām, vien vēlm2ei darīt. Vadītāja pieredzi var iegūt tikai darot. Arī katrs pats var būt sava rituāla vadītājs.
Rituāls var būt kā vienkāršs un sadzīvi atvieglojošs, tā lielākus dzīves notikumus iezīmojošs. Pirtī iešana reizi mēnesī, kad uz to sabrauc visa saime, arī ir rituāls. Pirtī iešana pirms lieliem svētkiem/godiem arī ir rituāla darbība, kas nākusi mums līdzi no senām dienām. Mājas stūru mazgāšana ar jēgu, pievienojot tam attīrošo domu spēku, arī ir mazais rituāls, kas palīdz sakārtot savas domas un sajūtas.
Dzimtas spēks rituālos strādā maģiski. Izteiktās vēlēšanas mēdz piepildīties, jo visi ir klātesoši, ar labām domām un atbalstu viens otra dzīves ceļā. Rituāla vietas iekārtošana un dekorēšana noskaņo, bet pamatu pamatos spēks ir tieši nodomam un vēlmei sanākt kopā, lai viens otru atbalstītu. Šī kopdoma dara brīnumus, vienlaikus plānojot nākotni un pateicoties dabai, savai dzimtai, senčiem.
Pirts gars katram sajūtās būs savs, no “ejam mazgāties”, līdz “mainām apziņu”. Pirtī svarīgi sajust pašiem sevi, un novēlēt sev to, kas tajā brīdī vajadzīgs. Piedomāt pie tā apzināti. Un pirts ir tā vieta, kur laiks apstājas, un kur pašam apstāties un padomāt bez steigas un ikdienas skrējiena.
Ja vien iemācāmies otram pieskarties KĀ BĒRNAM, tad tā jau ir puse no veiksmīgas pirtī iešanas garantijas. Jo bērniem mēs no sirds vēlam labu. Un tieši to pašu sajutīs arī katrs pirtī gājējs, ja ar šādu domu aicināsim pirtī savu ģimeni un mīļos.
Pirts zinību dienā gatavojām augu un sāls skrubjus, no Daces krājumiem katrs izvēloties tieši tos augus, kuru smarža visvairāk uzrunā. Mācījāmies pašapkalpošanos pirtī – pašskrubēšanos, pašpērienu un pašmasāžu, piepalīdzot viens otram vien muguriņu apstrādē.
Patīkami pārsteigti izbaudījām, ka @Viesturs Čipāns – Kipāns mobilās pirtiņas uz riteņiem gars ir tik pat jaudīgs kā stingros pamatos būvētai pirtij. Tas deva iedrošinājumu ļauties īrēt pirtiņu, ja pašam nav savējās. Šo liekam azotē kā jaudīgu mudinājumu ikvienai atrunai tēmā “man nav savas pirtiņas”. Ja vien ir karsta vēlēšanās doties pirtiņā, tad pirtiņu allaž var izīrēt un tā atbrauc līdz pat mājas namdurvīm.
Pirts zinību dienas dalībnieki juta prieku un gandarījumu gan par kopā būšanu ar līdzīgi domājošiem, labvēlīgi noskaņotiem ļaudīm, gan par iegūtajām zināšanām, prasmēm un pieredzi. Kādam tā bija atskārsme, ka zirņu miltu pievienošana skrubi padara patīkami slīdīgāku, citam – ka var skrubēties ar augiem vien, un ka pašpēriens arī ir makten jaudīgs. Citam, savukārt, radās vēlme vēl vairāk iepazīt latviskās tradīcijas.
Lai katram savi pirts rituāli!
Pirtnieces Initas aicinājums atgriezt dvēselei pasakas un čukstu spēku
PASAKAS spēj tuvināt cilvēku sev pašam un ieved stāvoklī, kad sirds atveras brīnumiem. Dabiskā ritumā, dabisks padoms pirms pirtī iešanas – atrast savas mīļākās pasakas un lasīt saviem bērniem, vīriem, sievām, mammām, pirtsmīļiem, atgriežot savā ģimenē arī kopīgas lasīšanas un klausīšanās baudījumu, lai pasakas kalpotu kā iepriekš neatklāta stāsta pieredze arī sevī pašā.
Initai piemīt apbrīnojama spēja aizrunāt prom visas liekās domas un nolikt cilvēku šeit un tagad. Tam palīdzējusi arī Initas pašizaugsmes pieredze. Kāda īpaša sastapšanās Initas dzīvē ir profesora Norbekova skolas veselības uzturēšanas un intuīcijas prakses, kas daudz devušas laimīgākai, veselīgākai dzīvošanai. Tā sākām darboties vēl netikuši līdz pirtij – mācījāmies masēt un kustināt ķermeņa plūsmas ar domām vien, sēžot uz krēsla (masējams ir viss, izņemot galvu un sirdi). Kā norādīja Inita, domformu pašmasāža tonizē & dod mieru vienlaicīgi un ļauj harmoniski atgriezties pie sevis. Turklāt, tā ir pieejama ikvienam bezmaksas, vien jāizvēlas iemīlēt sevi.
Inita vispirms māca attīrīt ķermeni ar pirtsslotiņām un VĀRDIEM/ČUKSTIEM, kas dažbrīd no pavisam nojaušamiem tautasdziesmu skaitījumiem pārtop intensīvākos izsaucienos, mainoties intensitātei un vārdu plūdumam, kas dabiski plūst, nemeklējot vārdu jēgu un izcelsmi, vien ļaujoties. Kā Inita stāsta, tad vispirms jāļauj augiem un vārda spēkam sevi attīrīt visos līmeņos un un tikai tad jāķeras klāt mehāniskai ķermeņa berzēšanai un pēršanai.
Kad savu vārdu, dziesmu skaņu laiž cauri ķermenim un ļaujas šim plūdumam, tad var just, kur skaņa šur tur it kā ieķeras, atduras, bet citur viegli iet pāri augumam. Skaņa pirtī rezonē dziļi ķermenī un tīra, atmetot to, kas cilvēkam lieks. Un jo vairāk liekā, jo vajag pirtī vairāk dziedāt vai norunāt to visu nost, nebaidoties no vārdiem kas nāk dažbrīd neizprotami, intonācijas, kas šķiet sveša vai vārdu intensitātes, kas nereti šķiet jokaina. Galvenais sev ļaut būt patiesam pret savu gudro ķermeni un tikt līdz sajūtai, ka viss lielais aiziet palāvē.
Cilvēka nodoma un vārda spēks ir aizmirsts un nenovērtēts instruments, kas spējīgs aizvest ceļojumā tuvāk sev un palīdz uzlādēties ar iekšēju mieru un gaismu. Nereti mēs aizmirstam vienkāršas patiesības, tad pasakas, stāsti un dziesmas nāk talkā. Īpaši šajā tumšajā gada laikā, kad tik būtiski spilgtāk iedegt savu iekšējo uguni.
Projektu “Pirts zinību dienas Bauskas novadā” organizē Latvju Pirts un SPA Asociācija sadarībā ar biedrību Pirts RaGanas. Projekts tiek realizēts, pateicoties Bauskas novada pašvaldības atbalstam ar 2100 eur pašvaldības līdzfinansējumu.
#AktīviBauskasnovadā #SabiedrībasLīdzdalība #Bauskasnovads #LabiBūtMājās #Pirts #EjPirti #EsiVesels #KļūstiParAtradēju #LatvjuPirtsunSPAasociacija #LatvjuPSA #PirtsRaGanas
Ej pirtī veselīgi!
Raksta publikācija un foto no pirts zinību dienas: https://www.facebook.com/share/p/1Guvafv9Ns/
Vai spēj iedomāties rāmu rudens vakaru, kad aiz loga liegi grabina lietus lāses, spēlējot paslēpes ar vēja māti, bet tu esi atgriezies mājās, uzvilcis savas mīļākās vilnas zeķes un ieritinājies dīvānā pie kamīna, lai dzerot zāļu tēju rimti klausītos skaistā pasakā.
Tieši tik īpaša bija tikšanās ar pirtnieci Inita Idere-Bankava. Reti izdodas sastapt cilvēku, kura klātbūtnē jūties kā atgriezies mājās. Savās sajūtu mājās, kur nav nekā lieka, tikai cilvēks pats ar savu dabu kā galvenais aktieris dzīves spēlē. Zināms laiks jau pagājis, bet šī sajūta joprojām silda sirdi un atgriež tā pirts vakara burvībā.
Tā toreiz sasēduši pie kamīna uzsākām Initas iepazīšanu, malkojot zāļu tēju mums samtainā balsī tika stāstīta pasaka “Tēja bez nosacījumiem” (pasaka no Ģirta Ančevska grāmatas “Ceļā satiktās līdzības”, 2022): “…. Gaisā uzvēdīja medainā liepziedu smarža, un zēns no jauna piepildīja tējas krūzi līdz malām. Uz mirkli uzplaiksnīja doma – tā kā žēl šo pilno krūzi sākt tukšot. Taču viņš uzreiz attapa – re, tējas taču gana, kanna gandrīz pilna! Re, kur milzīgs kājiens ar salasītiem un lēni žūstošiem liepziediem! Re, kur aka pilna ar ūdeni! Iztukšot krūzi ir neiespējami!”.
Pirts ir kā durvis, kas Initu aizvedušas tālāk arī uz rūdīšanās skolu un atvēra elpošanas prakses. Kā uzsver Inita, visu šai dzīvē jādara pa-ma-zām! Kad esam kam gatavi, tikai tad varam to darīt no sirds. Un šajā ceļā ir labi, kad palaimējas satikt īstus savas lietas meistarus, kas palīdzēs, neatkarīgi no tā, vai mācāmies pirtslietas, elpošanu vai jebko savā dzīvē.
Dziesmas dziedājuši un pasakas uzsūkuši, tālāk ceļš veda uz pirtiņu. Sildāmies ar čabošām kļavu slotiņām pēc kā seko ķermeņa attīrīšana divos etapos.
Inita vispirms māca attīrīt ķermeni ar pirtsslotiņām un VĀRDIEM/ČUKSTIEM, kas dažbrīd no pavisam nojaušamiem tautasdziesmu skaitījumiem pārtop intensīvākos izsaucienos, mainoties intensitātei un vārdu plūdumam, kas dabiski plūst, nemeklējot vārdu jēgu un izcelsmi, vien ļaujoties. Kā Inita stāsta, tad vispirms jāļauj augiem un vārda spēkam sevi attīrīt visos līmeņos un un tikai tad jāķeras klāt mehāniskai ķermeņa berzēšanai un pēršanai.
Inita visas savas pirtsslotiņas un augu materiālus gatavo pati. Pa gadiem ap māju sastādījies bagātīgs pirts dārzs, bet pārējos kokus un augus atrod tuvējos mežos/pļavās, kurus parasti vāc trīs dienas pirms pilnmēness, jo zina, ka tad augu devums visspēcīgākais un aromāts un zaļoksne labi kalpo cilvēkam. Inita iesaka tikai pašiem gatavot savas pirtsslotiņas, jo kad tās gatavojam ar savām labām domām, vārdiem un dziesmām, tad tās mums nāk palīgos divtik labi, ielikto nodomu pildot. Svešām pirtsslotiņām ir citas domas, ne savas, un tad arī nevar gribēt sagaidīt tik dziļu pirts būšanu.
AKMENS PALĪGI, kas vienmēr pa rokai. Inita pirtī izmanto žadeīta akmeņu “pankūkas”, lai sasildītu pēdiņas un tās vietas ķermenī, kur prasās pēc papildus siltuma un uzmanības. Šie palīgi pacietīgi sildās pērtuvē blakus pirts krāsnij un gaida, kad varēs tikt pie kādām sāpošām vietām, aukstām pēdiņām vai plaukstām. Tie allaž pa rokai un strādā pirtī kopā ar Initu visu pirts procesa laiku, tādēļ Inita tos mīļi sauc par saviem pelēkajiem palīgiem, kuram katram būtu savs stāsts stāstāms. Īpaši noderīgi ir tad, kad atgriežas pēc āliņģa un ātri jāsasilda pēdas un plaukstas.
Šoreiz viesojāmies plašākā pirtiņā viesmīlīgajos Brīvdienu māja “Dzirnavnieki”, kur saimnieki gādīgi piedomājuši pie katras nianses, bet ikdienā Inita rosās savā privātā pirtiņā Stelpes pagasta “Bumbieros”. Inita mācījusies Lielzemenes pirts skolā un to izlēmusi laikā, kad pirms piecpadsmit gadiem cieta no izdegšanas. Tajā laikā glābiņu meklējusi dažādās meditācijās, skriešanā, vingrošanā un citādi mēģinājusi sevi sapurināt, bet… atrada sevi pirtī un nodomāja: “Kāpēc gan arī man nekļūt par pirtnieku, ja man pašai tā palīdzēja. Ja man pašai tīk pirtiņas miers un lutinājums, tad tas patiks arī citiem. Tā arī sākās mans pirts un pašizziņas ceļš, kas atvedis mani līdz apzinātākai un laimīgākai dzīvošanai. Es tagad zinu, ka mēs neko no sirds nevaram darīt, kamēr mēs neesam gatavi. Visam savs laiks”. Pirts palīdzēja Initai un viņa zina, ka tā var palīdzēt ikvienam, kurš gatavs sevi iepazīt.
Lai rimta vakarēšana jūsmājās, Ziemassvētku brīnumu gaidot – ar zāļu tēju, vilnas zeķēm kājām un pasākām sirdīs! Tā siltā sajūta piepilda dvēseli un tu zini, ka esi mājās.
Vairāk informācijas projektu: https://latvjupsa.lv/pirts-zinibu-dienas-bauskas-novada/
Pirtnieces Initas aicinājums atgriezt dvēselei pasakas un čukstu spēku
PASAKAS spēj tuvināt cilvēku sev pašam un ieved stāvoklī, kad sirds atveras brīnumiem. Dabiskā ritumā, dabisks padoms pirms pirtī iešanas – atrast savas mīļākās pasakas un lasīt saviem bērniem, vīriem, sievām, mammām, pirtsmīļiem, atgriežot savā ģimenē arī kopīgas lasīšanas un klausīšanās baudījumu, lai pasakas kalpotu kā iepriekš neatklāta stāsta pieredze arī sevī pašā.
Initai piemīt apbrīnojama spēja aizrunāt prom visas liekās domas un nolikt cilvēku šeit un tagad. Tam palīdzējusi arī Initas pašizaugsmes pieredze. Kāda īpaša sastapšanās Initas dzīvē ir profesora Norbekova skolas veselības uzturēšanas un intuīcijas prakses, kas daudz devušas laimīgākai, veselīgākai dzīvošanai. Tā sākām darboties vēl netikuši līdz pirtij – mācījāmies masēt un kustināt ķermeņa plūsmas ar domām vien, sēžot uz krēsla (masējams ir viss, izņemot galvu un sirdi). Kā norādīja Inita, domformu pašmasāža tonizē & dod mieru vienlaicīgi un ļauj harmoniski atgriezties pie sevis. Turklāt, tā ir pieejama ikvienam bezmaksas, vien jāizvēlas iemīlēt sevi.
Inita vispirms māca attīrīt ķermeni ar pirtsslotiņām un VĀRDIEM/ČUKSTIEM, kas dažbrīd no pavisam nojaušamiem tautasdziesmu skaitījumiem pārtop intensīvākos izsaucienos, mainoties intensitātei un vārdu plūdumam, kas dabiski plūst, nemeklējot vārdu jēgu un izcelsmi, vien ļaujoties. Kā Inita stāsta, tad vispirms jāļauj augiem un vārda spēkam sevi attīrīt visos līmeņos un un tikai tad jāķeras klāt mehāniskai ķermeņa berzēšanai un pēršanai.
Kad savu vārdu, dziesmu skaņu laiž cauri ķermenim un ļaujas šim plūdumam, tad var just, kur skaņa šur tur it kā ieķeras, atduras, bet citur viegli iet pāri augumam. Skaņa pirtī rezonē dziļi ķermenī un tīra, atmetot to, kas cilvēkam lieks. Un jo vairāk liekā, jo vajag pirtī vairāk dziedāt vai norunāt to visu nost, nebaidoties no vārdiem kas nāk dažbrīd neizprotami, intonācijas, kas šķiet sveša vai vārdu intensitātes, kas nereti šķiet jokaina. Galvenais sev ļaut būt patiesam pret savu gudro ķermeni un tikt līdz sajūtai, ka viss lielais aiziet palāvē.
Cilvēka nodoma un vārda spēks ir aizmirsts un nenovērtēts instruments, kas spējīgs aizvest ceļojumā tuvāk sev un palīdz uzlādēties ar iekšēju mieru un gaismu. Nereti mēs aizmirstam vienkāršas patiesības, tad pasakas, stāsti un dziesmas nāk talkā. Īpaši šajā tumšajā gada laikā, kad tik būtiski spilgtāk iedegt savu iekšējo uguni.
Projektu “Pirts zinību dienas Bauskas novadā” organizē Latvju Pirts un SPA Asociācija sadarībā ar biedrību Pirts RaGanas. Projekts tiek realizēts, pateicoties Bauskas novada pašvaldības atbalstam ar 2100 eur pašvaldības līdzfinansējumu.
#AktīviBauskasnovadā #SabiedrībasLīdzdalība #Bauskasnovads #LabiBūtMājās #Pirts #EjPirti #EsiVesels #KļūstiParAtradēju #LatvjuPirtsunSPAasociacija #LatvjuPSA #PirtsRaGanas
Ej pirtī veselīgi!
Raksta publikācija un foto no pirts zinību dienas: https://www.facebook.com/share/p/1Guvafv9Ns/
Vai spēj iedomāties rāmu rudens vakaru, kad aiz loga liegi grabina lietus lāses, spēlējot paslēpes ar vēja māti, bet tu esi atgriezies mājās, uzvilcis savas mīļākās vilnas zeķes un ieritinājies dīvānā pie kamīna, lai dzerot zāļu tēju rimti klausītos skaistā pasakā.
Tieši tik īpaša bija tikšanās ar pirtnieci Inita Idere-Bankava. Reti izdodas sastapt cilvēku, kura klātbūtnē jūties kā atgriezies mājās. Savās sajūtu mājās, kur nav nekā lieka, tikai cilvēks pats ar savu dabu kā galvenais aktieris dzīves spēlē. Zināms laiks jau pagājis, bet šī sajūta joprojām silda sirdi un atgriež tā pirts vakara burvībā.
Tā toreiz sasēduši pie kamīna uzsākām Initas iepazīšanu, malkojot zāļu tēju mums samtainā balsī tika stāstīta pasaka “Tēja bez nosacījumiem” (pasaka no Ģirta Ančevska grāmatas “Ceļā satiktās līdzības”, 2022): “…. Gaisā uzvēdīja medainā liepziedu smarža, un zēns no jauna piepildīja tējas krūzi līdz malām. Uz mirkli uzplaiksnīja doma – tā kā žēl šo pilno krūzi sākt tukšot. Taču viņš uzreiz attapa – re, tējas taču gana, kanna gandrīz pilna! Re, kur milzīgs kājiens ar salasītiem un lēni žūstošiem liepziediem! Re, kur aka pilna ar ūdeni! Iztukšot krūzi ir neiespējami!”.
Pirts ir kā durvis, kas Initu aizvedušas tālāk arī uz rūdīšanās skolu un atvēra elpošanas prakses. Kā uzsver Inita, visu šai dzīvē jādara pa-ma-zām! Kad esam kam gatavi, tikai tad varam to darīt no sirds. Un šajā ceļā ir labi, kad palaimējas satikt īstus savas lietas meistarus, kas palīdzēs, neatkarīgi no tā, vai mācāmies pirtslietas, elpošanu vai jebko savā dzīvē.
Dziesmas dziedājuši un pasakas uzsūkuši, tālāk ceļš veda uz pirtiņu. Sildāmies ar čabošām kļavu slotiņām pēc kā seko ķermeņa attīrīšana divos etapos.
Inita vispirms māca attīrīt ķermeni ar pirtsslotiņām un VĀRDIEM/ČUKSTIEM, kas dažbrīd no pavisam nojaušamiem tautasdziesmu skaitījumiem pārtop intensīvākos izsaucienos, mainoties intensitātei un vārdu plūdumam, kas dabiski plūst, nemeklējot vārdu jēgu un izcelsmi, vien ļaujoties. Kā Inita stāsta, tad vispirms jāļauj augiem un vārda spēkam sevi attīrīt visos līmeņos un un tikai tad jāķeras klāt mehāniskai ķermeņa berzēšanai un pēršanai.
Inita visas savas pirtsslotiņas un augu materiālus gatavo pati. Pa gadiem ap māju sastādījies bagātīgs pirts dārzs, bet pārējos kokus un augus atrod tuvējos mežos/pļavās, kurus parasti vāc trīs dienas pirms pilnmēness, jo zina, ka tad augu devums visspēcīgākais un aromāts un zaļoksne labi kalpo cilvēkam. Inita iesaka tikai pašiem gatavot savas pirtsslotiņas, jo kad tās gatavojam ar savām labām domām, vārdiem un dziesmām, tad tās mums nāk palīgos divtik labi, ielikto nodomu pildot. Svešām pirtsslotiņām ir citas domas, ne savas, un tad arī nevar gribēt sagaidīt tik dziļu pirts būšanu.
AKMENS PALĪGI, kas vienmēr pa rokai. Inita pirtī izmanto žadeīta akmeņu “pankūkas”, lai sasildītu pēdiņas un tās vietas ķermenī, kur prasās pēc papildus siltuma un uzmanības. Šie palīgi pacietīgi sildās pērtuvē blakus pirts krāsnij un gaida, kad varēs tikt pie kādām sāpošām vietām, aukstām pēdiņām vai plaukstām. Tie allaž pa rokai un strādā pirtī kopā ar Initu visu pirts procesa laiku, tādēļ Inita tos mīļi sauc par saviem pelēkajiem palīgiem, kuram katram būtu savs stāsts stāstāms. Īpaši noderīgi ir tad, kad atgriežas pēc āliņģa un ātri jāsasilda pēdas un plaukstas.
Šoreiz viesojāmies plašākā pirtiņā viesmīlīgajos Brīvdienu māja “Dzirnavnieki”, kur saimnieki gādīgi piedomājuši pie katras nianses, bet ikdienā Inita rosās savā privātā pirtiņā Stelpes pagasta “Bumbieros”. Inita mācījusies Lielzemenes pirts skolā un to izlēmusi laikā, kad pirms piecpadsmit gadiem cieta no izdegšanas. Tajā laikā glābiņu meklējusi dažādās meditācijās, skriešanā, vingrošanā un citādi mēģinājusi sevi sapurināt, bet… atrada sevi pirtī un nodomāja: “Kāpēc gan arī man nekļūt par pirtnieku, ja man pašai tā palīdzēja. Ja man pašai tīk pirtiņas miers un lutinājums, tad tas patiks arī citiem. Tā arī sākās mans pirts un pašizziņas ceļš, kas atvedis mani līdz apzinātākai un laimīgākai dzīvošanai. Es tagad zinu, ka mēs neko no sirds nevaram darīt, kamēr mēs neesam gatavi. Visam savs laiks”. Pirts palīdzēja Initai un viņa zina, ka tā var palīdzēt ikvienam, kurš gatavs sevi iepazīt.
Lai rimta vakarēšana jūsmājās, Ziemassvētku brīnumu gaidot – ar zāļu tēju, vilnas zeķēm kājām un pasākām sirdīs! Tā siltā sajūta piepilda dvēseli un tu zini, ka esi mājās.
Vairāk informācijas projektu: https://latvjupsa.lv/pirts-zinibu-dienas-bauskas-novada/
Dzintars – latviešu zelts, Kreņķu Made un samteņu limonāde pirts zinību dienā sensētā “Everti”!
Kā stāsta Kristīne: “Dzintars ir latviešu zelts, ko bieži esam aizmirsuši un iemainījuši pret glauniem citzemju dārgumiem. Dzintaru var izmantot ļoti labi pirtī, jo sasildot tas atdzīvojās un visas vērtīgās akmens vielas aktivizējās. Kā svarīgākais ir dzintarskābe, kas palīdz atjaunoties šūnām un veicina pašdziedināšanās īpašības. Izmantojot dzintara putekļus pirtī veicam ķermeņa masāžu, kas ļoti labi iedarbojās uz ādās dziļākajiem slāņiem, aktivizē asins riti un rada emocionāli patīkamas sajūtas. Rupjākas frakcijas dzintaru var izmantot akupunktūrai. Ar siltiem dzintara gabaliņiem vai dzintara diskiem var veikt masāžu – guosha tehnikā vai kā aplikācijas likt uz sāpošajām vietām. Dzintars ir Saules akmens, kura ķīmiskais sastāvs ir ļoti līdzīgs cilvēkam, tāpēc ļoti draudzīgi un harmoniski var iedarboties, atjaunot dzīves sparu, enerģiju, prieku u.c pozitīvas emocijas.”.
Kristīne Sīle ir pirts meistare jau vairāk kā 10 gadus. Kristīnes dzimta jau septītajā paaudzē dzīvo pasakainā Zemgales sensētā “Everti”, kur saimnieko Kristīne un viņas vecākais dēls Krists Zeltiņš ar ģimeni. Savā lauku sētā Kristīnes saime svin Saules godus, organizē dažādus izglītojošus, garīgo un fizisko veselību veicinošus pasākumus, no kuriem lielākais ir Labu ļaužu sanākšana “Laika rata pietura Evertos”, kas šogad notika jau 10 reizi. Vairāk par norisēm sensētā “Everti” ir iespējams uzzināt: www.everti.lv, FB: Sensēta”Everti”.
Rudens pirtīs Kristīne iesaka izmantot veselīgās, vitamīnu, mikroelementiem bagāto ziemeļu safrānu – SAMTENES, kurām spēja savākt, savienot dvēseles pazaudētās daļas, nepiepildītās vēlmes, ieceres, ilūzijas un atlaist tās rudenī, lai pavasarī plauktu no jauna. Samteņu pulveri iesaka izmantot dažādās receptēs, gan kopā ar medu pirtī un ikdienā, gan pievienojot ēdieniem, sieriem kā garšvielu. Klātesošajiem paliks zināms stāsts arī par samteņu limonādi un KREŅĶU MADI.
Kreņķu Made ir lupatu sieviņa, ko pagatavo no samteņu saknēm, sāls, rūgto augu(pelašķi, vībotnes, biškrēsliņš, vērmele u.c). Samtenes saknes tiek noskalotas un izžāvētas, sālim pievieno rūgto augu pulveri un sajauc. Ņem krāsainu lupatiņu, kurā ieliek sāli – tas būs sieviņas augums, samteņu saknes tiek vērstas uz augšu – tie kļūst par matiem, tad to visu sasienam un dekorējam pēc savas patikšanas. Šādu sieviņu noliek istabā kaut kur augstāk piemēram uz skapja, tā caur samteņu saknes matiem kā antenām piesaistīs visu negatīvo, kas virmo gaisā un novadīs sāls vēderā.
Šis projekts tapis ar Bauskas novada pašvaldības atbalstu un ir daļa no Latvju Pirts un SPA Asociācijas aicinājuma apceļot novadus un iepazīt sava novada pirtniekus. Projekts jau norisinājies Dobeles un Saldus novadā. Projekts tiek realizēts, pateicoties Bauskas novada pašvaldība atbalstam ar 2100 eur pašvaldības līdzfinansējumu.
Ar sirdsmīļiem sveicieniem, ciešiem apskāvieniem un pacietīgi gaidot nākamo tikšanos kādā no pirtīm NeZāļu PirtsRaGaniņa, pirts meistare Santa Matveja Mežotnes pusē.
Ej pirtī veselīgi!
#AktīviBauskasnovadā #SabiedrībasLīdzdalība #Bauskasnovads #LabiBūtMājās #Pirts #EjPirti #EsiVesels #KļūstiParAtradēju #LatvjuPirtsunSPAasociacija #LatvjuPSA #PirtsRaGanas
Raksta publikācija un foto no pirts zinību dienas: https://www.facebook.com/share/p/1AjWRHK93v/
Pirtniece, Bauskas novadniece, Santa Matveja kopā ar pirts māsu Lienīte Vītiņa (Pirts RaGanas saime) skaistā oktobra pēcpusdienā devās ciemā uz Sensēta”Everti”, kur noritēja projekta Bauskas novada Pirts Zinību dienas pie pirtnieces Kristīne Sīle.
Viesiem ierodoties pirts diena kā vairumis iesākās ar slotu siešanu. Jā, 26.oktobris un sagādāts svaigu, zaļu augu vāls slotu darināšanai – alksnis, vībotne un vēl citi. Starp dalībniekiem manījās zinoši pirtī gājēji, gan tādi, kas vēl tikai klausās, mācās un izzina pirtsslotu darināšanas mākslu ar īpašiem sējieniem un slotu garuma skaidrojumiem.
Kristīnei talkā nāk Evertu pirts saime gan pirts kurināšanā, malkas, ūdeņu nešanā un ierāda arī slotu siešanas gudrības – atlapo kātiņus, pirtsslotas veido atbilstoši mērķim, peramās slotas garina pēc rokas, no elkoņa līdz pirkstiem. Par zāļu slotām stāstot, Evertos tās izmanto 4.iegājienā, ko ņurcīt, čubināt.
Kad nu visi sabraukuši un katrs pārīti pirts slotas ir sasējis, dodamies uz lielo pirtsmāju. Pirts dienas pirmā daļā, kā iecerēts, sarunas par pirti un pirts norisēm. Kristīne iesāk stāstu par augiem, kas, citējot, nes saules atspulgu dvēselē. Rudenī, pārejot no vasaras zelta, saules enerģijas uz sudraba, t.i. iekšējo enerģiju Kristīne atklāj, ka katram mums ir iekšējā saule, spēks un savs starojums. Svarīgi ir atdzīvināt un atgādināt, ka šī saule mūsos ir un mirdz. Situācijās un brīžos, kad mūsos saules enerģijas trūkst, nāk talkā dažādi augi un dabas veltes, kas uzkrājušas sauli vasarā.
Pirmā tiek pieminēta dzeltenā rudens lieloga – ķirbis, ko nes pirtī un dažādiem veidiem liek uz auguma. Nākamā dižvelte ir DZINTARS, kas Evertu pirtī ir neiztrūkstošs elements ar savām dziednieciskajām īpašībām un spēju atgādināt saules pinumam par spēju spīdēt.
Ar fantastiski tēlainu, pasakainu pastāstu tiek izcelta medus produktu bagātība, kā tas no tūkstošiem ziedu ar bišu darbu saulainā laikā ienests un tiks likts uz auguma pirtī.
Turpinājumā Kristīne atklāj Evertu pirts rituāla norisi sākot ar sildīšanos, kurā dvēsele ar miesu savienojas šeit un tagad. Tad stāsts par skrubja kūri un attīrošo skrubju gatavošanu pēc pirtnieces Kristīnes receptēm, kas vislabāk izvelk visus rūgtumus un parazītveidīgās emocijas gan no prāta, gan no sirds, gan no auguma.
Evertos skrubis tiek gatavots no sāls un svaigiem augiem konkrētam pirtsmērķim. ZIEMAS SKRUBI gatavo no sāls un 4 skujkoku skujām, kas tiek gatavots šādi: gaļas mašīnā samaļ priežu, egļu, kadiķa un tūjas skujas un tad to sajauc ar sāli proporcijā 1/10. Priedes skujas visvairāk – tās rada prieku, tad egles, kas atbrīvo no skumjām un negatīvām emocijām, kadiķis – aizsardzībai un nedaudz tūjas (vienu, divus zariņus) – nāves enerģijas absorbēšanai (attīra visu, kas ir savu nokalpojis).
Nākamais iegājiens pirtī ir masāžpēriens, kurā izmantotas tiek kokaugu slotiņas, lai izpērtu fizisko ķermeni, kuram seko atvēsināšanās dīķī, vai skalošanās ar aukstu ūdeni, lai atgrieztu ķermeni savās robežās. Ceturtajā iegājienā, enerģētiskajā daļā tiek izmantotas visas garšīgās lietas, ko dod sezona – medu, dzintaru u.c. Evertu pirtī izmanto greipfrūtu, ko citkārt varētu aizvietot ar Latvijas skābajiem augiem cidoniju, smiltsērķškiem un jāņogām. Skābie augi palīdz aizvērt poras.
Evertu pirtī ieejot vienmēr pārsteidz saimnieces Kristīnes daudzpusība, ir zināšanas par augu pasauli, augu enerģētiku, astroloģiju, akmeņiem, skaņu rīkiem, neirografiku, vel daudz ko citu un smalkā jušana, kā saglabāt vēsturisko un senču vērtības plašā lauku sētā.
No šī klāsta, piedzīvojām Krista Zeltiņa demonstrāciju vibroakustiskajai masāžai, ko Evertos izmanto starp iegājieniem pirtī, proti, pērienu ar klūgu slotiņām, kā arī uzklausījām ieteikumus, kā klūgu slotiņas sagatavot un pielietot pašam, mājas apstākļos, saspringušu muskuļu atbrīvošanai, relaksēšanai. Tik pat aizraujoši un interesanti bija vērot, klausīties čakrafona skanējumu uz cilvēka auguma. Turklāt Evertu pirtī šis instruments, zināmo metālisko skanošo stieņu vietā ir kristāli. Un to skanējums ir stipri dzidrāks un tīkamāks.
Pēc šīs informācijas piesātinātās un bagātās daļas nevar nepieminēt fantastisko pauzi, kurā našķējāmies ar pašu sagādātajiem ciemkukuļiem, baudījām Kristīnes gatavoto pirts tēju. Turpinājumā visi posās uz pirti, lai kopīgi baudītu rudens pirts rituālu.
Arī es, iejusdamās reportiera lomā, ieslīdēju pirtī ar telefonu, lai visu piefiksētu – pēc neveiklas pauzes attapu savu muļķīgo rīcību un traki nokaunējos. Viss kas notiek pirtī – paliek pirtī!
Gribi zināt ko vairāk – zvani Kristīnei, dodies uz Evertiem un baudi pirti tur, vai gaidi nākamās Pirts zinību dienas Bauskas novadā. Lai top!
EJ PIRTĪ VESELĪGI – Lielzemenes saimnieku padomi garīgām un rituālam pirtīm
Juris Batņa ir unikāls pirtnieks ne tikai Bauskas, bet arī Latvijas mērogā, jo pirts dzīvi liek kopā ar ārsta psihoterapeita praksi, allaž atgādinot par dvēseles un gara dziedināšanas nozīmību arī pirts vidē un tās siltumā. Dzīve balansā kā Jura vēstījums mums visiem arī šajā tikšanās reizē, atgādinot, ka esam holistiskas būtnes, kuru dzīvi ietekmē tādi aspekti kā veselība, mīlestība, pašrealizācija, finanses, apkārtējā vide, atpūta, personīgā izaugsme un garīgums.
Lielzemenes pirts saimnieku pārliecība ir, ka rituāls ir fiziska un laicīga telpa, kuru mēs atveram, lai simboliski īstenotu nodomu, vajadzība cienīt pāreju, personisko attīstību, dziedināšanu vai arī kurā varam savienoties vai pateikties. Neiztrūkstošas lietas rituālā ir nodomam šeit un tagad, sarūpētiem priekšmetiem, kas ir daļa no maģiskā brīža, ko veidojam paši sev, lai sasniegtu izvirzīto mērķi, kā arī telpas svētumam, kur vārdiem un nodomiem ir dziļāka jēga un ietekme.
Vienu rituālu varam aizlienēt jau šobrīd un pa savam mēģināt ieviest savā ģimenē. Piemēram, pirtī iešana rudenī var būt vienkārša pirtī iešana, bet var būt arī nosaukta par ģimenes rudens pirti ar nodomu doties mežā, dabā pēc rudens laika sajūtām un krāsu sprādziena, un to visu laimīgi nest uz savu pirti. Vai ieviest savas ģimenes dāmām vai draudzenēm skaistu tradīciju satikties un doties pirtī katrā pilnmēness laikā, un katrreiz pīt vainagus no tiem augiem, kokiem, ziediem, kas tieši tobrīd dabā pieejami, kā vasarā, tā ziemā.
Projektu “Pirts zinību dienas Bauskas novadā” organizē Latvju Pirts un SPA Asociācija sadarībā ar Pirts RaGanas. Projekts tiek realizēts, pateicoties Bauskas novada pašvaldība atbalstam ar 2100 eur pašvaldības līdzfinansējumu.
#AktīviBauskasnovadā #SabiedrībasLīdzdalība #Bauskasnovads #LabiBūtMājās
#Pirts #EjPirti #EsiVesels #KļūstiParAtradēju #LatvjuPirtsunSPAasociacija #LatvjuPSA #PirtsRaGanas
Ej pirtī veselīgi!
Publikācija un foto no pirts zinību dienas: https://www.facebook.com/share/p/15mM4rLJPQ/
Kad saulīte iegriež uz miglas pusi, cilvēks dabiski top rāmāks un sāk uzdot dziļākus jautājumus pats sev un savai tuvākajai PaSaulei. Tādā noskaņā pagājušās nedēļas nogalē tikāmies ar Lielzemenes pirtiņu saimniekiem Aelitu un Juri.
Ar rūpību gatavots un pārdomāts katrs solis, pašcepta, silta ābolu kūka un silts smaids uz lieveņa, kā labākajās viesmīlības tradīcijās, ar tādu vieglumu pasniedzot gaidīšanas mākslu zem lielas pieredzes un sirsnības vezuma.
Lielzemenes pirts sētā mājo 3 pirtis – Māras pirts, kur notiek apmācība pirts skolniekiem, Laimas pirts un Zaķīšu pirtiņa. Mums šoreiz tika Māras pirtiņa, kuras skurstenis kūpēja jau ierodoties.
Vērtīgs Jura padoms, ko katrs pirtsmīlis paņem azotē līdzi arī savā ikdienas dzīvē ir sevis novērtēšanas prakse ikdienas lādiņam. Proti, katru vakaru pirms miega piefiksēt trīs labas lietas, ko esi dienas laikā izdarījis labu pats priekš sevis, un katru rītu – trīs lietas, ko Tu labu plāno izdarīt. Ar fokusu tikai uz sevi, lai sava dzīve krāsojas spilgtākās krāsās un iegūst apzinātības garšu.
Garīguma aspekti pirtī ir Aelitas un Jura viens no pīlāriem, kas balstās mūsu senču tradīcijās un mūsdienu medicīnas zinātnes atklājumos un secinājumos.
Savukārt, Aelitas vieglums un rotaļīgums visvairāk pārsteidza tieši pirtī, jo gaidītās nopietnības un ierasto pirts norišu vietā pāri visam Aelita spēj iedvesmot, iedrošināt un aicināt pirts rituālus uztvert pieņemamāk, skaidrāk un saprotamāk, ka rodas vēlme kaut daļu no tiem ieviest arī savā ģimenē kā loģiskus un spēku dodošus instrumentus ikdienas dzīvei.
Aelita stāstīja par tik daudz un dažādiem rituāliem, kas nāk no sendienām vai ieviesti nesen un ir pa spēkam katram cilvēkam. Jo tieši rituāli ir tie, kuri cilvēku atved uz pirti atved īstajā brīdī – tieši pirms būtiskiem dzīves notikumiem, lai pats cilvēks saliktu “pieturzīmes” savā dzīves skrējienā un ar svaigu skatu ieraudzītu sevi un savu tuvāko.
Pirts ir īstā vieta rituālām darbībām, kas piedod ģimenes pirtī iešanai regularitāti vai kalpo par garīgās transformācijas un personīgo pārdzīvojumu brīdi.
Piemēram, līgavas pirts, vīru pirts, pirtīžas, dzimšanas dienas pirtis, arī sezonālās – līgo, vasaras, rudens, ziemas un pavasara pirtis, labi ilustrē dabas & cilvēka dzīves rituma nogriežņus un dod cilvēkam drošības un laimes sajūtu dzīvot šajā PaSaulē.
Tieši tik vienkārši un jaudīgi būs mūsu katra paša veidotie ģimenes pirts rituāli, ja paši tiem piešķirsim regulāru ritumu un nozīmi, radot šos īpašos, maģiskos mirkļus sev un saviem tuvākajiem. Jo savas pirts maģijas burvji esam tikai mēs paši. Kā vēlē Aelita ikvienam – būt drosmīgiem padarīt savu pirtī iešanu krāsaināku un jēgpilnāku ar saviem, pašu radītiem rituāliem. Lai top!
Aelitas un Jura radītā pirts skola “Lielzemenes” Bauskas novadā darbojas jau vairāk nekā 15 gadus, dāvājot pirts mīlestību un dziļas zināšanas vairākiem simtiem ģimeņu visā Latvijā. Aktīva ir arī viņu vadītā biedrība “Lauku pirtnieki”, kas pulcē līdzīgi domājošos no malu malām. Juris un Aelita ir arī divu grāmatu autori – “Pirtīžas” un “Tauta, kas aicina pirtī Dievu”.
Nākamā pirts zinību diena jau 26.oktobrī. Nenokavē!
Vairāk informācijas projektu un pieteikšanās: https://latvjupsa.lv/pirts-zinibu-dienas-bauskas-novada/
EJ PIRTĪ VESELĪGI – Santas Matvejas padomi veselīgai pirtī iešanai & burvīgā neZāļu tēja
Par sevi Santa Matveja stāsta, ka pirts ceļš aizsācies 2012.gadā ar dalību pirtnieku festivālā Brūveros, Siguldā, kurā nejauši izbaudot trīs dažādu pirtnieku darbu, nolemts pašai apgūt pirts arodu. Vispirms akreditētajā Pirts skolā iegūta pirtnieka, vēlāk pirts meistara kvalifikācija. Jaudīgs un novērtēts ir Lielvārdes ūdensskolas absolventa gredzens mācoties pie Aigara Kruveša. Šobrīd nu jau pirts izvērsusies par dzīvesveidu, kad kopā ar biedrības “Pirts RaGanas” māsām Lienīti Vītiņu un Lailu Sējāni apceļojušas visu Latviju. NeZāļu čukstus brauc stāstīt arī uz Lietuvu, Igauniju. Pēdējos gados bieži aicinātas uz Čehijas lielajiem SPA centriem, festivāliem. Tik tālu skan Bauskas pirtnieces NeZāļu čuksti.
Jautāta par savu pirtiņu, pirtniece atklāj, ka vislabprātāk viņa saliek pirtslietas pirts grozā, iekāpj auto un dodas ceļojumos, kur ir aicināta un gaidīta. Tā iepazīstot skaistas vietas, dažādas pirtis un cilvēkus, Santai patīk radīt īpašus pirts piedzīvojumus tuvākiem un tālākiem pirtsmīļiem, jaunlaulāto, meiteņu, dāmu, ģimenes un draugu kompānijām.
Bauskas novada iedzīvotājiem Santu ir iespējams aicināt ciemā uz savu pirtiņu vai ikdienā satikt nule atvērtajā ģimenes Studijā LABJŪTAI, kur kopīgi ar meitu Gunu Micīti un Dainidu Matveju tiek domāts par dažādiem labjūtu rosinošiem pasākumiem un piedāvātas SPA procedūras un ķermeņa masāžas.
Projektu “Pirts zinību dienas Bauskas novadā” organizē Latvju Pirts un SPA Asociācija sadarībā ar biedrību “Pirts RaGanas. Projekts tiek realizēts, pateicoties Bauskas novada pašvaldība atbalstam ar 2100 eur pašvaldības līdzfinansējumu.
#AktīviBauskasnovadā #SabiedrībasLīdzdalība #Bauskasnovads #LabiBūtMājās
#Pirts #EjPirti #EsiVesels #KļūstiParAtradēju #LatvjuPirtsunSPAasociacija #LatvjuPSA #PirtsRaGanas
Ej pirtī veselīgi!
Publikācija un foto no pirts zinību dienas: https://www.facebook.com/share/p/1H9HxuoP12/
Nupat rudens saulgriežu nedēļas nogalē aizritējusi pirmā projekta “Pirts zinību dienas Bauskas novadā” tikšanās “Rožmalas” pirtiņā, pulcinot pirtniekus un pirtsmīļus no tuvākas un tālākas apkārtnes.
Pirts zinību dienā katrs rosījās no sirds – sēja pirtsslotas, mācījās vārīt tēju no žagara un neZālēm, apguva veselīgas sildīšanās un pēršanās pamatus un ieguva jaunus pirts draugus.
Rožmalu saimniece Maira Dzelzkalēja Burmistre pirts viesiem izrādīja arī Rožmalu teritorijā glīti iekoptās ārstniecības un aromātisko augu dobes un pastaigu takas, ko baudīt pirms un pēc pirts, vai atpūtas laikā apmeklējot romantisko Rožmalu kompleksu vai restorānu.
Kad slotas sasietas un augi ievākti, pirtsmīļu saime sāk gatavojas pirtī iešanai un pirts tējai. Pirts RaGana Santa atklāj savu īpašo recepti, kas katrreiz izdodas citādāk. Tējas buršana atkarīga no cilvēkiem, no gadalaika, no mēness, no saules, no emocijām, sajutām un mīlestības, tādēļ tās garša nekad neatkārtojas.
Kā uzvārīt tēju no žagara un neZālēm savai ģimenei pirms pirts? Pavisam vienkārši – vispirms dodies mežā/dārzā un atrodi veselīgus, aromātiskus, zināmus!!! augus. Ņem tikai tos, kurus pazīsti un zini, ka der veselībai. Šajā reizē Santas NeZāļu groziņā bija ielasījušās dažādas mētras un salvijas, vērmeles, biškrēsliņš, dievkociņš, citronzāle, vībotne, mārsils, kliņģerītes, samtenes, raudene, ģerānija, lavanda un daudzas citas vērtīgas zālītes, kas pirtniecei uzsmaidījušas pirts rītā, līkumojot NeZāļu līkumus tepat Bauskas novada Mežotnes pusē. Protams, arī kadiķa zariņš, bet var noderēt arī jebkura cita koka zariņš.
Ūdens tējai jau sildās uz uguns, bet derēs arī elektriskajā tējkannā uzkarsēts. Kadiķa zariņš uzmanības centrā un tad katrs no pirts viesiem neZāļu groziņā aicināts izvēlēties vienu augu, mēģinot sajust un domās iedot tai vēlējumu/uzdevumu. Pirtniece seko procesam un, lai augu attiecības būtu samērīgas veidojot īpašu augu slotiņu, ko pēcāk pārlejot ar ūdeni iegūst neparedzamas garšas dzērienu. Santa atklāj pieredzi, kas gūta festivālos, ka katrs šādā dzērienā sajūt savus augus un savas garšas, katram tā garšos pilnīgi citādāk – tieši tik maģiska tā izdodas. Noslēpums ir ceļojumā pie nezālēm un sevis, jo katram tas ir kā savs pārdzīvojums, tādēļ arī tēja tik dažāda, cik unikāli un dažādi ir šādas tējas radītāji – ikviens ģimenē, kurš pielicis roku tās darināšanā.
NeZāļu stāstu turpinot pirtniece aicināja viesus pirtī. Kā atklāj Santa Matveja, augu stāsts pērtuvē ir meistara triks, jeb veids, caur kuru nodarbinot pirtsmīli vieglāk atslēgt ikdienas rūpes, satraukumus, bailes un kontroli par iespējamo pirts karstumu. Augu ēteru baudīšana ir arī veids, kā kontrolēt, stimulēt elpošanu, muskuļu atslābšanu un relaksāciju. Meklēt augu raisītus impulsus savā ķermenī ir apzināties savu esību un fiziskā ķermeņa vajadzību pēc stiprinājuma, veselības un novērtējuma.
Nākamaja iegājienā augu stāsts turpinājās izbaudot pašu gatavotu skrubi. Ar šo darbiņu palīdzēja tikt galā pirts māsa Lienīte Vītiņa – viegli un meistarīgi ierādot, kā vislabāk skrubi uzklāt uz auguma. Pēc skrubja kūres daudzi pārsteigti, cik maiga kļuvusi āda, un tik vienkārši – augi un sāls. Kad augums attīrīts, sekoja pērte ar augu pirtsslotiņām – katram savu, paša darinātu ar nolūku, ar domu, ar vajadzību. Pirtniecei meistarīgi vadot pašpērienu, ierādot pērtes norises gaitu, komprešu vietas un sekojot lai telpā netrūktu skābekļa, pirtsmīļi apguva praktiskās pēršanās zinības. Un ritmošana… tā allaž noslēdzas ar kādu lustīgu meldiņu un kopīgu pēršanos, jo muguriņai vajag talkā drauga slotas.
“Esmu ļoti gandarīta un pateicīga novadam, ka projekts atbalstīts un trešais gads, pēc Dobeles un Saldus, noris tieši manās mājās, Bauskas novadā. Aicinu katru, kuram tuva pirts, sekot nākamajām pirts dienām Bauskas novadā, pieteikties un piedalīties, lai atrodam viens otru un zinām, kur drēgnajās, aukstajas ziemas dienās, vakaros tikties, sasildīties un piepildīt ķermeni ar veselību, smaidiem un dzīvesprieku.”.
Nākamā pirs zinību diena jau 5.oktobrī. Nenokavē!
Vairāk informācijas projektu un pieteikšanās: https://latvjupsa.lv/pirts-zinibu-dienas-bauskas-novada/
Spēcinošais pirts gars
Pirts procedūras pamatā iedarbojas uz ādu ar temperatūras kontrastu. Palielinās nonākošais skābekļa daudzums ādā, līdz ar to palielinās asins pieplūdums, palielinās ādas elpošana (skābekļa absorbēšana), tiek stimulēti skābju un sārmu procesi ādā. Pie ādas temperatūras paaugstināšanās 2-3 reizes palielinās vielmaiņa. Palielinoties asins pieplūdei, paātrinās iekaisumu infiltrātu uzsūkšanās, pataloģisko metabolītu izvadīšana, dezintoksikācija. Intensīvā svīšana un respirācija iedarbojas uz ādas raga slāņa šūnu hidrāciju.
Autors: Pirtnieks Kruvesis Aigars, Lielvārdes pirts ūdens skola
Foto: Aigars Kruvesis
#EjPirti#Vesels#EsiVesels#Pirts#Labjūta#Sargāsevipats#LatvjuPirts#Pirtsfestivālsīmes autore: Brigita Ektermane
Teksta autores: Brigita Ektermane un Aija Stepanova
Vēlētos padalīties ar veco labo pirts paņēmienu imunitātes profilaksei un ķermeņa darbaspēju atjaunošanai. Ceru “vecie” pirtnieki šo paņēmienu droši vien atpazīs, bet jaunajiem noderēs pirts procedūru veidošanā gan sev, gan arī tuvajiem. Tātad visu pēc kārtas.
Salīdzinoši ar citām pirts reizēm, pirms procedūras – pirms iešanas pirtī sagatavojam telpas griestos karsto gaisa “spilvenu” jeb karstos griestus t.i. , ieejam telpā un uzmetam labu garu jeb tautvalodā “štengru, gruntīgu”, kā arī izvietojam telpā skujeņus – kadiķīti, egles un priedes slotiņas. Uzreiz atstājam pirts telpu un vismaz minūtes 5 ļaujam telpai ievilkties/kārtīgi izsilt.
eit nebūs lieki atgādināt, ka parastās pirts procedūras mūsu zaļajā latviskajā pirtī sākuma temperatūra ir krietni zemāka un pirts dalībnieki sāk procedūru lēni un vienmērīgi uzsilstot. Šajā gadījumā būs atšķirība. Kad uzsāksim pirts telpā karsēšanos, atšķirībā no parastās procedūras, mēģināsim izturēt šo karstuma/siltuma kontrastu vismaz pāris minūtes.
Kad uzsākam Pērti, piemetam jau mazākus pirts gariņus/kausiņus uz akmeņiem un rūpīgi ar slotiņām vēdinām, paņemot tik daudz karstuma, cik nepieciešams, nepieļaujot plašas un pārāk enerģiskas vēdināšanās kustības. Tātad ar mēru un ļoti prātīgi. Jums jāievēro, lai visiem dalībniekiem pirts karsētavas telpā būtu galvas segas- cepures vai lakatiņi!
Šādu pirts procedūru var veikt tikai pirmsslimības vai profilakses gadījumos, jo senāk pirmajos un otrajos iegājienos, veicot šāda tipa dziednieciskās procedūras, pirts telpā pamatā bija spēcīga karstuma iedarbība uz ādu, kā arī veicināta elpošanas/respiratorās sistēmas aktivizēšana un iedarbošanās ar aromterapiju. Pirts procedūru pirtī neizpilda, ja cilvēks ir jau slims. Tās ilgums ir krietni mazāks par ierasto pirts procedūru laiku. Galvenais pirtī ievērot savu un citu pašsajūtu, neļaut pārkarsēties vai arī pārmērīgi atdzesēties.
Būtiski – šajās pirmajās reizēs telpā netika ienesti trauki ar ūdeni, NETIKA LIETOTS ŪDENS tā pirts izpratnē- mazgāšanās. Tātad pēc pirmajām divām izsildīšanām, atkal tika uzmests stiprs gars, tad pēc minūtēm 3 -5 tika atvērts vējlodziņš un izvēdināta telpa. Nākošajā pirts iegājienā pirts karsētavas telpā ienesa ūdens traukus un noritēja iecerētās darbības (atkarībā no pirts apmeklējuma mērķa un satura) – skrubēšanās, attīrīšanās, skalošanās, mazgāšana. Lieki būtu atgādināt, ka pēc šādām procedūrām pirts slotas atkārtoti neizmantos. Noslēgumā pirti sakopj, skalina, rūpīgi izvēdina, izkurina “tukšīti”.
Veiksmi jums, pirtnieki, lai pirtī vesels “gars”!
ATGRIEZ SAULĪTI SEVĪ – Drosmes, gaismas un dzīvības spēku!
Zīmes autore: Brigita Ektermane
Teksta autores: Brigita Ektermane un Aija Stepanova
Lec, Saulīte, lec Saulīte,
Spīd’ ar mūsu sētiņā!
Ir mums Tava gaišumiņa
Vajadzēt vajadzēja. /LD33838/
Saule – gaišuma, siltuma un mūžīgās kustības un kosmiskās kārtības simbols, bez kuras nebūtu dzīvības. Saule dod drosmi, sargā cilvēku, dzimtu, un nes Dieva svētību.
Saules zīmi atveido kā apli, kvadrātu, rombu, kā riteni, jo saule allaž ripo pa debesu jumu. Ta sir veseluma, pilnīguma, aizsardzības simbols.
Saules zīme simbolizē kopību, vienotību, drošību, gaismu, mūžību, bezgalīgu telpu bez dimensijām, kas spējīga transformēt visu cilvēkam nevajadzīgo, kas uzkrājies dzīvē.
Saules zīmes centrā atrodas cilvēka dvēsele, viņa augstākais es. Centrs simbolizē arī smalko jeb domu enerģiju, Dieva padomu.
Atgriez saulīti sevī! Lūkojies saulītē, zīmē saulīti – ieliec un sajūti sevi Saules centrā tik ilgi, kamēr sajūti, ka esi daļiņa no saules – gaiša, silta, drosmīga un spēcīga persona.
Iedomājies savā saules pinumā saules zīmi, kas ar siltiem, zeltainiem saules stariem apspīd visu, dziedina, stiprina, dod drosmi, spēku un labestību, līdz Tevi rodas saulains smaids, ko dāvāt sev un PaSaulei.
Ja vajag vairāk spēka, lai to sajustu – vakarā iededz sveci, ar adatiņu uz sveces uzvelc mazas Saulītes, lai aktivizējas enerģija un palūdz spēku.
Zīmē, glezno saulītes katrā brīvā brīdī – uz salvešu stūra, pirts lodziņa vai uz drauga pleca. Radi skaistas saules gleznas kopā ar bērniem. Dziedi par saulīti. Lūkojies saulītē. Cepot maizīti, uzvelc saulīti, lai dāvātu pozitīvas emocijas un gaišas domas. Dari un rīkojies, lai atgrieztu, ielaistu saules spēku savā PaSaulē.
EJ PIRTĪ!
EJ PIRTĪ UN ESI VESELS!
Zīmes autore: Brigita Ektermane #Zimjuspeks
#EjPirti #Vesels #EsiVesels #Pirts #Labjūta#Sargāsevipats #LatvjuPirts #Pirtsfestivāls
Dieviņš taisa dzelžu sētu
Apkārt manu mājasvietu.
Dieviņš taisa zelta sētu
Apkārt manu augumiņu.
Mūsu ikdiena un apkārtējā vide tur cilvēku pastāvīgā sasprindzinājumā. Pirts vide, procesi un dabas veltes pozitīvi iedarbojas uz cilvēku - attīra ķermeni, atbrīvo no lieka sasprindzinājuma, spēcina imunitāti, uzlabo garastāvokli un dara cilvēkus laimīgākus.
Latvju Pirts un SPA Asociācija sadarbībā ar Latvijas pirtniekiem šajā galerijā apkopo vienkāršus, visiem pieejamus padomus drošai un veselīgai Pirtī iešanai un labjūtas atgūšanai.
Ieteicams:
🌿 regulāri dodies savā vai draugu pirtī
🌿 pirtī ej tikai savā ritmā un labjūtas temperatūrā
🌿 veido savu mīļāko pirts gariņu (ar dažādiem augiem, propolisu, skujeņiem utt.)
🌿 peries ar smaržīgām, spēcinošām Pirts slotām
🌿 lutini ķermeni ar dabiskiem skrubjiem un berzīšiem
🌿 dzer zāļu tēju, lai labāk svīst
🌿 atpūties un atgūsti mieru
🌿 uzticies sev un savai dabai
Atceries, ka publiskās pirtis vairāk domātas ballītēm, nevis veselības profilaksei un imunitātes spēcināšanai. Ja nav savas pirts, tad droši dodies pie profesionāla pirtnieka, kurš pārzin dezinfekcijas nozīmi un prot uzturēt veselīgu klimatu savā pirtī.
Pirtī neej, ja tev ir temperatūra, jebkura vīrusa vai gripas saslimšana vai jūties slikti. Tad labāk saudzē organisma enerģijas resursus un veseļojies, uzticies profesionāļiem.
Pašpēriens
Iesaka JĀNIS PAVLOVIČŠ
Pašpēriens ir lielisks pēriena veids, kuru veicot var precīzi panākt sev vēlamo slotas pieskārienu intensitāti – dziļumu, tempu un karstumu. Dotais pēriena veids tiek lietots gan grupā gan vienatnē. Vislielāko izplatību tas ieguvis Lietuvas profesionālo pirtnieku vidū kā individuālā pēriena alternatīva, un lieliski noder šobrīd, kad cilvēki pavada laiku pirtiņās vienatnē vai savā ģimenes lokā.
Galvenie pašpēriena plusi – ir iespēja koncentrēties uz savām izjūtām, pielietot meditāciju un veidot pērtuves mikroklimatu atbilstoši tikai savām vēlmēm.
Galvenais mīnuss – atrodoties pirtī vienatnē tiek pārkāpts svarīgs drošības noteikums, jo nav neviena blakus, kas nepieciešamības gadījumā varētu palīdzēt, piemēram, ja karstumā sagriežas galva. Tādēļ pirtī vislabāk iet kopā ar kādu no ģimenes locekļiem.
VESELĪGA PAŠPĒRIENA SECĪBA.
🌿 Pirmais solis – pērtuves mikroklimata sagatavošana.
Sabalansēts karstuma un mitruma līdzsvars ir galvenais priekšnosacījums labai pirts dienai.
🌿Otrais solis – iesildīšanās.
Kā labāk - sēdus, guļus vai guļus ar paceltām kājām? Guļus ar paceltām kājām līdz griestiem atstutējot tās pret sienu noteikti būs visefektīvākais karsēšanās veids, bet līdz ar to, ar to jābūt uzmanīgam, jo pēdas samērā ātri uzkarsīs un pateicoties asinsritei tas ātri pacels iekšējo temperatūru, uzkarsējot arī pārējo ķermeni, tai skaitā, galvu.
Izteiktu pulsāciju galvā sajutīsiet samērā atri. Otrais aspekts – nelabums, ja tas uznāk šajā pozā aizrīšanās būs ļoti, ļoti iespējama. Kas pats par sevi ir visai apšaubāma bauda.
Dažiem patīk iesildīties paguļot uz lāvas vienkārši tāpat vai pastutējot kādu spilvenu zem ceļiem, kas noteikti atslābinās muguras lejas daļu, BET Siltums, pustumsa, un samazināts skābekļa daudzums (pēc dažiem aprēķiniem līdzinās 1200 – 1600 m virs jūras līmeņa), patīkama mūzika vai klusums pavisam noteikti jūs var iemidzināt. Miegs pērtuvē var novest pie letāla iznākuma.
Tāpēc vislabākā izvēle ir SĒDUS POZĪCIJA, jo pat neuzmanīgi sildoties un uzmetot karstāku garu, vienmēr pastāv iespēja no karstuma “aizmukt uz 1.soliņa, jo temperatūra tuvāk grīdai ir zemāka, vai savlaicīgi iziet laukā no pērtuves telpas.
Jau iesildīšanās laikā var sildīties un karsēties, izmantojot slotas. Iesākumā mērcētu vai svaigu slotu izmatojam inhalcācijām – liekam pie sejas, elpojam dabiskos augu aromātus.
Viegli caur slotu masējam seju. Nākamais ko darām varam pēc gara uzmešanas un slotas sakarsēšanas to piespiest kā kompresi pie krūtīm, muguras, lielajām muskuļu grupām. Īpaši tām kas bijušas noslogotas un/vai saspingušas pēc darba dienas vai treniņa. Nobeigumā, bet to var darīt arī visas iesildīšanās laikā, ar slotu varam noslaucīt kondensātu vai sviedrus kas pārādās uz ādas.
🌿 Trešais solis – pašpēriens sēdus.
Pašpērienu var veikt otrajā vai trešajā piegājienā atbilstoši jūsu sajūtām un parašām. Daudzi eksperti ir secinājuši, ka kārtīgi izperot pēdas vien var teikt ka nopērts ir viss ķermenis. Tas atbilst patiesībai.
Tomēr, piedāvāju pašpērienu veikt ne vien pēdām, bet visam ķermenim, lai izdotos maksimāli baudīt pirts dienu.
1. Sākam pašpērienu ar kājām. Sēdus pārliekam peramo pēdu uz ceļa un noperam vienu un otru 10x. Pēc tam tāpat kā ar rokām no pēdām uz augšu izperam un norīvējam kājas.
2. Tālāk pārējam uz pašpērienu rokām. Viena izstiepta uz priekšu un ar otru roku roku izperam virspusi virzienā no plaukstas uz plecu, tāpat darām arī no apakšas. Katrai pusei var veltīt 10-15 pērienus. Noslēgumā uzkarsušo slotu piespiežam padusē, uzsildot sānus.
3. Kārtīgi uzvējojam silto tvaiku uz ķermeņa priekšpuses, viegli paperot krūtis un vēderu. Vēderu un sānus arī var kārtīgi norīvēt ar slotu virzienā no kreisās uz labo un atpakaļ.
4. Noslēgumā mugura. Arī to var lieliski paveikt ja ir sagatavotas garākas slotas perot sevi gan no augšas, gan sāniem.


🌿 Ceturtais solis – atpūta un kontrasti.
Pēc pašpēriena dodies uz atpūtas telpu, dušu un/vai ārā ieelpot svaigu gaisu. Atceries, ka atpūsties vajag arī starp iesildīšanās un pašpēriena tūrēm.
Lai veselā miesā, vesels gars!
Autors: Jānis Pavlovičs
Foto: Jānis Pavlovičs.
Paldies @Ieva Brante, @PirtsRozēni gariņam
#EjPirti #Vesels #EsiVesels #Pirts #Labjūta #Sargāsevipats #LatvjuPirts #Pirtsfestivāls
P.S. Ja esi sajutis pašpēriena “garšu” un jau skaidri zini, ka vēlies vairāk izprast pērienu dažādību, kontrastu mākslu un iemācīties regulēt temperatūras, tehniku un sniegt “zaļo” pērienu savai ģimenei un draugiem, droši apdomā iespēju pirts zinības apgūt pie profesionāliem pirtniekiem privāti vai kādā no specializētajām skolām.
Pelašķu ziede
Iesaka augu pazinēja, ēterisko eļļu ražotāja SOLVITA KŪNA
Pagatavo Pelašķu ziedi pret dažādiem “nešpetniem,, vīrusiem sev un savai ģimenei pašu spēkiem, lai aizgaiņātu drūmas domas un spēcinātu organisma veselības rezerves.
Receptei nepieciešams:
🌿 200 ml kokosaeļļa (der arī vīnogu kauliņu vai jebkura cita kvalitatīva eļļa, kura der iekšķīgai lietošanai)
🌿 2-4 tēj.k Propoliss (propolis spirtā nederēs, jo neiet kopā ar eļļu)
🌿 1-3 ēd.k. Sinepju pulveris vai samaltas sinepju sēklas
🌿 sauja Pelašķu ziedu (tie vasarā bij iznākuši katrā ceļmalā)
🌿 1 ēd.k. Kalmes sakne vai krustnagliņas
🌿 2-3 ēd.k. Ievu mizas vai vaivariņu laksti/lapas
🌿 1-2 ēd.k. Skujukoka sveķi vai samaltas kadiķogas
🌿 1-2 ēd.karotes Bišuvasks (smalki sarīvēts)
Pagatavošana:
Eļļu ielej metāla vai māla trauciņā un ievieto šo trauciņu ūdens peldē (iegremdē katliņā ar ūdeni)
👉🏼 Sildam ūdeni 2-2,5 stundas uz nelielas uguns un pievieno eļļā visus uzskaitītos produktus un dabasvielas
Kad eļļas izvilkums izsildīts, nokāš eļļu no biezumiem
👉🏼 Kamēr silts – pilda vēlamajos trauciņos
👉🏼 Ļauj atdzesēties
Rezultātā iegūsi lielisku ziedi deguna dobumu aizsardzībai pret vīrusiem un gļotādas saudzēšanai jebkuru vīrusu laikā. Šādu produktu varēsi lietot gan kā ziedi, ieziežot nāsis, gan kā lūpu balzāmu. Ja vēlies saglabāt eļļas izvilkuma konsistencē (šķidru), tad pagatavošanas laikā nepievieno vasku.
Lūdzu ņem vērā, ka propolisu pirms tam vēlams sasmalcināt kafijas dzirnaviņās vai sasmalcināt ar piestiņu kopā ar kādu cituaugu, piemēram, pelašķi, lai nesalīp dzirnaviņas. Liekot klāt eļļai propolisu, rēķinies, ka trauciņu pēc lietošanas nevarēs atmazgāt no propolisa nosēdumiem.
Lai veselība un saulains pavasaris 🌞
Paldies Solvita Kūna - CADE
Foto autore: Julita Kluša
#EjPirti #Vesels #EsiVesels #Pirts #Labjūta#Sargāsevipats #LatvjuPirts #Pirtsfestivāls
ATGRIEZ SAULĪTI SEVĪ – Drosmes, gaismas un dzīvības spēku!
Lec, Saulīte, lec Saulīte,
Spīd’ ar mūsu sētiņā!
Ir mums Tava gaišumiņa
Vajadzēt vajadzēja. /LD33838/
Saule – gaišuma, siltuma un mūžīgās kustības un kosmiskās kārtības simbols, bez kuras nebūtu dzīvības. Saule dod drosmi, sargā cilvēku, dzimtu, un nes Dieva svētību.
Saules zīmi atveido kā apli, kvadrātu, rombu, kā riteni, jo saule allaž ripo pa debesu jumu. Ta sir veseluma, pilnīguma, aizsardzības simbols.
Saules zīme simbolizē kopību, vienotību, drošību, gaismu, mūžību, bezgalīgu telpu bez dimensijām, kas spējīga transformēt visu cilvēkam nevajadzīgo, kas uzkrājies dzīvē.
Saules zīmes centrā atrodas cilvēka dvēsele, viņa augstākais es. Centrs simbolizē arī smalko jeb domu enerģiju, Dieva padomu.
Atgriez saulīti sevī! Lūkojies saulītē, zīmē saulīti - ieliec un sajūti sevi Saules centrā tik ilgi, kamēr sajūti, ka esi daļiņa no saules – gaiša, silta, drosmīga un spēcīga persona.
Iedomājies savā saules pinumā saules zīmi, kas ar siltiem, zeltainiem saules stariem apspīd visu, dziedina, stiprina, dod drosmi, spēku un labestību, līdz Tevi rodas saulains smaids, ko dāvāt sev un PaSaulei.
Ja vajag vairāk spēka, lai to sajustu – vakarā iededz sveci, ar adatiņu uz sveces uzvelc mazas Saulītes, lai aktivizējas enerģija un palūdz spēku.
Zīmē, glezno saulītes katrā brīvā brīdī - uz salvešu stūra, pirts lodziņa vai uz drauga pleca. Radi skaistas saules gleznas kopā ar bērniem. Dziedi par saulīti. Lūkojies saulītē. Cepot maizīti, uzvelc saulīti, lai dāvātu pozitīvas emocijas un gaišas domas. Dari un rīkojies, lai atgrieztu, ielaistu saules spēku savā PaSaulē.
Zīmes autore: Brigita Ektermane
Teksta autores: Brigita Ektermane un Aija Stepanova
Spēcinošais pirts gars
Vēlētos padalīties ar veco labo pirts paņēmienu imunitātes profilaksei un ķermeņa darbaspēju atjaunošanai. Ceru “vecie” pirtnieki šo paņēmienu droši vien atpazīs, bet jaunajiem noderēs pirts procedūru veidošanā gan sev, gan arī tuvajiem. Tātad visu pēc kārtas.
Salīdzinoši ar citām pirts reizēm, pirms procedūras - pirms iešanas pirtī sagatavojam telpas griestos karsto gaisa “spilvenu” jeb karstos griestus t.i. , ieejam telpā un uzmetam labu garu jeb tautvalodā “štengru, gruntīgu”, kā arī izvietojam telpā skujeņus – kadiķīti, egles un priedes slotiņas. Uzreiz atstājam pirts telpu un vismaz minūtes 5 ļaujam telpai ievilkties/kārtīgi izsilt.
Šeit nebūs lieki atgādināt, ka parastās pirts procedūras mūsu zaļajā latviskajā pirtī sākuma temperatūra ir krietni zemāka un pirts dalībnieki sāk procedūru lēni un vienmērīgi uzsilstot. Šajā gadījumā būs atšķirība. Kad uzsāksim pirts telpā karsēšanos, atšķirībā no parastās procedūras, mēģināsim izturēt šo karstuma/siltuma kontrastu vismaz pāris minūtes.
Kad uzsākam Pērti, piemetam jau mazākus pirts gariņus/kausiņus uz akmeņiem un rūpīgi ar slotiņām vēdinām, paņemot tik daudz karstuma, cik nepieciešams, nepieļaujot plašas un pārāk enerģiskas vēdināšanās kustības. Tātad ar mēru un ļoti prātīgi. Jums jāievēro, lai visiem dalībniekiem pirts karsētavas telpā būtu galvas segas- cepures vai lakatiņi!
Šādu pirts procedūru var veikt tikai pirmsslimības vai profilakses gadījumos, jo senāk pirmajos un otrajos iegājienos, veicot šāda tipa dziednieciskās procedūras, pirts telpā pamatā bija spēcīga karstuma iedarbība uz ādu, kā arī veicināta elpošanas/respiratorās sistēmas aktivizēšana un iedarbošanās ar aromterapiju. Pirts procedūru pirtī neizpilda, ja cilvēks ir jau slims. Tās ilgums ir krietni mazāks par ierasto pirts procedūru laiku. Galvenais pirtī ievērot savu un citu pašsajūtu, neļaut pārkarsēties vai arī pārmērīgi atdzesēties.
Būtiski – šajās pirmajās reizēs telpā netika ienesti trauki ar ūdeni, NETIKA LIETOTS ŪDENS tā pirts izpratnē- mazgāšanās. Tātad pēc pirmajām divām izsildīšanām, atkal tika uzmests stiprs gars, tad pēc minūtēm 3 -5 tika atvērts vējlodziņš un izvēdināta telpa. Nākošajā pirts iegājienā pirts karsētavas telpā ienesa ūdens traukus un noritēja iecerētās darbības (atkarībā no pirts apmeklējuma mērķa un satura) – skrubēšanās, attīrīšanās, skalošanās, mazgāšana. Lieki būtu atgādināt, ka pēc šādām procedūrām pirts slotas atkārtoti neizmantos. Noslēgumā pirti sakopj, skalina, rūpīgi izvēdina, izkurina “tukšīti”.
🌿 Veiksmi jums, pirtnieki, lai pirtī vesels “gars”!
Pirts procedūras pamatā iedarbojas uz ādu ar temperatūras kontrastu. Palielinās nonākošais skābekļa daudzums ādā, līdz ar to palielinās asins pieplūdums, palielinās ādas elpošana (skābekļa absorbēšana), tiek stimulēti skābju un sārmu procesi ādā. Pie ādas temperatūras paaugstināšanās 2-3 reizes palielinās vielmaiņa. Palielinoties asins pieplūdei, paātrinās iekaisumu infiltrātu uzsūkšanās, pataloģisko metabolītu izvadīšana, dezintoksikācija. Intensīvā svīšana un respirācija iedarbojas uz ādas raga slāņa šūnu hidrāciju.
Autors: Pirtnieks Kruvesis Aigars, Lielvārdes pirts ūdens skola
Foto: Aigars Kruvesis
#EjPirti #Vesels #EsiVesels #Pirts #Labjūta#Sargāsevipats #LatvjuPirts #Pirtsfestivāls