LATVIEŠA LABJŪTAS KODS


Šī gada 23.februārī Evika Muizniece ar TVNET radošo komandu, sadarbībā ar Latvju Pirts un SPA Asociāciju, uzsāka jaunu projektu - raidījumu ciklu "LATVIEŠU LABJŪTAS KODS" - par dzīvesziņu, senču gudrību, balansu un sevis attīstīšanu, un cerams - par prieku kā latvieša tikumu. 

Aizsākums meklējams pagājušā gada vasarā, kad Latvju Pirts un Zāļu festivālā Latgalē iepazinām neparastu un spēcīgu meiteni. Evika piesaistīja ar skaistām, lielām acīm un neparastu PaSaules izziņas kāri, cienājot visus ar fantastiski gardām nātru-kaņepju pankūkām un turpat ezerā zvejotiem ceptiem gliemjiem.

Kopā ar citiem ceļotājiem, kuru ceļš bij krustojies vienā laika un telpas krustpunktā Višķos, pie skaistā Luknas ezera, piedzīvojām daudz sajūtu un notikumu, lai turpmāk atkal satiktos. 

Un jau rudenī Evikai bija radusies ideja veidot raidījuma ciklu par latviešu dzīvesziņu, senču gudrību un prieku kā latviešu tikumu, lai savā personīgajā evolūcijas ceļā, kas mūsdienu pilsētas cilvēkam dažbrīd ir pārlieku straujšs un mainīgs, rastu vietu latviskajai dzīvesziņai caur Pirti un šajā ceļojumā dalītos arī citiem ceļa meklētājiem. 

Raidījumu ciklu “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS” veido 9 raidījumi:

1. Latviskā dzīvesziņa. Laika rits 🌳

2. Tautisko rakstu un simbolu spēks 🌳

3. Pļavas un meža spēks, pirts slotu noslēpums 🌳

4. Ūdens - Latvijas zelts 🌳

5. Pirts brīnums dzīvē un sadzīvē, pirts ABC 🌳

6. Pirts kā māksla 🌳

7. Zemes pievilkšanās spēks. Balss nozīme un vibrācija 🌳

8. Labjūta kā pamata indikators un “Laimes krekliņš” 🌳

9. Saikne 🌳

Aicinām sekot līdz Evikas izziņas ceļojumam, meklējot un atrodot arī daļu no sava īpašā, unikālā latvieša labjūtas koda!

Lai visiem derīgs ceļojums!

LATVISKĀ DZĪVESZIŅA. LAIKA RITS.


Pirmais “Latvieša labjūtas kods” raidījums - Latviskā dzīvesziņa caur Pirti. Laika rits. Sākums. 


Irēna Saprovska un Agnija Saprovska latvietību jūt saknē, zina latvisko laika ritu un nodod šo zinību ikvienam latviskuma meklētājam. Juris Batņa - par Pirti un latviešiem svarīgo kodolu. 

Latviešu tautas teika stāsta:
"Reiz, sensenos laikos Dievs dalīja visām tautām zemes. Katrs nāca un prasīja, kādu zemi vien gribēja.
Latvietis neatnāca nevienā no nedēļas dienām un ieradās svētdien pie Dieva. Noņēmis cepuri, latvietis lūdza, lai Dieviņš viņam arī kādu zemes gabaliņu iedod. Dievs saka, ka šim viss izdalīts, kamdēļ nenāca nedēļas laikā, kad visiem dalīja, uz ko latvietis atbildēja: visu nedēļu strādāju – zemi aru, zirgus kopu, bērnus auklēju –, tagad tik brīva vaļa bija atnākt. Dievs latvietim atbildēja: “Gribēju pats sev paturēt vienu mazu, jauku zemes gabaliņu pie jūras, kur ir zaļi meži, zili ezeri un svētība zemē pie katra zāles stiebra, kur dzīvot savā dieva zemītē, bet nu – ņem tad tu to.”
Tā latvietis tika pie zemes. Pie savas zemītes…".

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Irēna Sparovska, Agnija Saprovska, Juris Batņa, Aelita Vilde-Batņa

Lai visiem derīgs ceļojums!

TAUTISKO RAKSTU UN SIMBOLU SPĒKS


Foto: Mārtiņš Otto/TV NET

Foto: Mārtiņš Otto/TV NET

Raidījums (video): Tautisko rakstu un simbolu spēks

Šis ir otrais raidījums ciklā “Latvieša labjūtas kods”. Šoreiz par Tautisko rakstu un simbolu spēku. 

Mūsdienu cilvēkiem nav laika, gribas visu uzreiz. Brigita Ektermane aicina ieklausīties un sajust sevi, un aicina vairāk ienest spēku savās mājās un iekdienā. Zīmes ir enerģijas grafiskais attēlojums, tādēļ tās var aicināt palīgos. Brigita stāsta par Ugunszimi jeb Perkonkrustu, par piecstaru zvaigzni. Tiek uzsvērts 3 zīmju nozīmīgums katra cilvēka dzīvesziņā - Aplis, Jumis un Dzivibas jeb Ūsinja zimes. 

Miervaldis Kaļāns un Dina Kaļāne dalās ar zīmju nozīmi savā dzīvē. Pašiem mīļākās ir Auseklis un Laimas slotiņa. Iveta Gulbe ar mīlestību atklāj zīmju praktisko pielietojamību pirtī un stāsta par to spēku un nozīmi. 

Stāst par mīlestību un drosmi. Par grābekļiem un dadžiem, kas katram mums snauž dziļi dzīlēs un traucē dzīvot. Kļūst skaidrs, ka spēka zīmēm, pirtij un cilvēka gribai ir milzīgs vienojošais spēks. Tikai stiprie zin un apzinās, kas viņiem traucē šajā dzīvē un droši stājas tam pretīm, veidojot savu dzīvi pa solim, pa solītim, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti. Evika Muizniece ir sajutusi šo spēku sevī un turpina savu ceļojumu, kas nu jau kļuvis daudz personīgāks un dziļāks. Evika apzinās - vai nu cilvēks pats izvēlas savu ceļu, vai ceļš to izvēlēsies cilvēka vietā.

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Brigitas Ektermanes Spēka zīmes, Brigita Ektermane, Miervaldis KaļānsDina Kaļāne, Iveta Gulbe, Pirts-Viesu nams "Upesrūķi"

Lai visiem derīgs ceļojums!

PĻAVAS UN MEŽA SPĒKS, PIRTS SLOTU NOSLĒPUMS


Foto: Jānis Škapars

Foto: Jānis Škapars

Trešais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Šoreiz neliels ieskats augu PaSaules burvībā un savas dabas izpratnē. 

Dzīvojot Latvijā, esam visapkārt bagāti ar augiem, bet vai bieži aizdomājamies par savu vilkmi pie kāda konkrēta auga vai koka. Vai uztveram dzīvo dabu sev apkārt kā līdzvērtīgu, viedu un izpalīdzīgu sabiedroto, vai vienkārši zaļu ainavas sastāvdaļu. 

Pašos pamatos latvietis labi jūt, ka ejot dabā kā svētnīcā ar pateicības pilnu sirdi arī daba visā tās krāņumā atvēras. Tāda noklusēta, brīnumaina cilvēka un dabas mijiedarbība. 

Video sižetā un rakstā mazliet pavērts aizkars uz latviešu apbrīnojamo, mūsdienās maz novērtēto PaSauli saiknē ar dabu, un atgādināts, ka tieši mūsu senču mantojumā esam saņēmuši dabas velšu jeb ZAĻĀS Pirts tradīciju.

Runājot par augiem kopumā, augu pazinēja Solvita Kūna saka, ka tie jāmācās sajust – ja cilvēkam augs nepieciešams, tas uzrunās ar smaržu vai izskatu, bet šai sajūtai jāmāk uzticēties. 

Solvita arī aicina rūpīgi domāt par ēterisko eļļu kvalitāti un atcerēties par pamata principu, lietojot dabas veltes - “mazāk ir vairāk”, nepārspīlējot ar augu un ēterisko eļļu lietošanu pirtī. Solvita māca pašu spēkiem pagatavot spēcinošus dabas līdzekļus savai un ģimenes veselībai, daloties ar vērtīgām receptēm. 

Pirtnieks Romualds Lamsters atgādina, cik būtiski ir cilvēkam ieklausīties savās izjūtās un nesteigties. Romualds koncetrēti akcentē pirts slotu nozīmi latviskā Pirtī un aicina koku sajūtu pasaulē.

Lai visiem derīgs ceļojums!

ŪDENS - LATVIJAS ZELTS


Foto: Mārtiņš Otto

Foto: Mārtiņš Otto

Raidījums (video): Ūdens - Latvijas zelts 🌳💦

Ceturtais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Šoreiz par mūsu tautas bagātību - Ūdeni, un īpašo saikni ar to. 

Sudrabiņa upe tek
Zeltītiem borbuļiem.
Sudrabs teki tekamāji, 
Zelts pa virsu līgojās. 

Latvijas daba cilvēku ir svētījusi ar bāgātīgu, dzidru un tīru ūdens klātbūtni – mums ir jūras māte, likteņupe Daugava, neskaitāmu upju zarojums, avoti un strauti, zili ezeri un samtaini purvi un dīķi. Mums ir latviešiem raksturīgā laika izjūtas rāmtece. Mums ir sapratne par ūdeni kā visa dzīvā pamatelementu sevī pašā un visapkārt. 

Tiklīdz kā cilvēks sajūt šo ūdens plūsmu tecējumu sevī caur asinsriti un limfas tecējumu, atnāk izpratne arī par citiem tecējumiem – enerģijas, informācijas, laika. Tad rodas sapratne, ka viss atrodas plūsmās, un cilvēka galvenais uzdevums ir atbrīvoties no visiem sastrēgumiem, kas traucē harmoniski plūst un laimīgi dzīvot.

Ir tik labi apzināties, ka Latvija ir bagāta ar izcilu ūdeni, lai gan mēs bieži nenovērtējam un uztveram kā pašu par sevi saprotamu to, kas citur PaSaulē ir deficīts un lielā vērtē, pērkams par lielu naudu, dārgāk par naftu. 

Latvijas zelts vienmēr ir un būs tīrs un dzidrs ūdens. Un tieši šai bagātībai mums jāpateicas arī visam zaļajam dabā visapkārt, laika un dabas rituma uztverei, un labai veselībai un imunitātei. 

Latvieši zin, ka laimīgas dzīves noslēpums ir plūsmās un tecējumā – kad cilvēks plūst un tek kā strautiņš fiziski, kad visas vielapmaiņas mūsos plūst un kūsā (Pirtī, sportojot, dzerot ūdeni, televizora vietā biežāk izvēloties pastaigas un tml.), tad arī darbos, procesos un notikumos cilvēks gatavs visam jaunajam un spējīgs ar arvērtu sirdi piedalīties vienotā PaSaules notikumu upē. 

“Ūdens skaņais, tīrais. Mēs jau neesam vienkārši vertikālas peļķes, bet domājošas - latviski domājošas “akas”, mēs esam pirtnieki un latvieši, kuri vēlas būt kopā ar tradīciju, ar tautu, ar zemi… Kad pieskaries ūdenim, sajūti to, vienojies (esi) ar to, virzi to, pateicies tam. Tikai tad, kad tavs gars un ūdens būs vienoti, arī pirts slotai būs tā spēks un garam vieds, un visam it viss.” /Aigars Kruvesis/

Latvijas daba, ar visiem tās daudzajiem ūdeņiem ir unikāla svētība un palīgs latviešiem ik uz soļa, jo palīdz arī mūsu iekšējām “ūdenim” tecēt līdz… 


Visas upes klusu tek,
Strautiņš tek čurkstēdams;
Visas upes zeltu nesa, 
Strautiņš nesa sudrabiņu. 

Raidījumā Māris Žunda vienkārši un saprotami stāsta par ūdens palīdzību katram cilvēkam viņa komforta zonas paplašināšanai caur elpošanu un rūdīšanos. 

Pirtnieki Nauris Mālnieks un Inese Īle aicina apzināties ūdens nozīmi un uzticēties savai dabai, atgādinot, ka katrs var aizrunāt, programmēt ūdeni savām vajadzībām ar visu vajadzīgo tiklīdz kā sajūt savu spēju un vienotību ar to.

Paldies TVNET, Evika Muizniece, F.trasuna Muzejs "kolnasāta" KalnasetaKruvesis AigarsMāris ŽundaNauris MālnieksInese Īle

Lai visiem derīgs ceļojums! 

PIRTS BRĪNUMS DZĪVĒ UN SADZĪVĒ, PIRTS ABC


Foto: Jānis Škapars

Foto: Jānis Škapars

Piektais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Šoreiz piecu silvēku stāsti par to, kā Pirts dzīvesveids palīdzējis atrast sevi un kardināli mainīties. Par latvieša pirtnieka gēnu. 

Katrs latvietis savā sirdī ir talantīgs pirtnieks, ja godā savus senčus, labi jūtas dabā un jūt vilkmi iemīlēt pats savu dabu. Pirts nav tikai mājiņa ar pērtuvi. Pirts ir dzīvesveids - saite ar savu dabu un lielo, vienojošo dabu visapkārt. 

Latvieši intuitīvi jūt, ka jāpaceļ acis uz mākoņiem, lai būtu vieglāk elpot un prāta iedomas kļūtu daudz mazākas nekā šķitis pirms tam. Tieši tāpat latvieši zin, ka nekas sintētisks, virtuāls un mākslīgs nespēj aizstāt to sajūtu, kad esi bijis pirtiņā, no sirds izstaigājies gar jūru, bijis mežā, pats salasījis sēnes vai ogas, iestādījis tomātu podiņā, pagatavojis lieliskas vakariņas kopā ar saviem mīļajiem vai uzvārījis bērnu lasīto gaiļpiešu tēju 🧡

Katrs latvietis dziļi sirdī ir savas dzīves un mājas pirtnieks tiklīdz kā sajūt savu vēlēšanos BŪT šajā vietā, laikā un telpā. 

“Latviskā dzīvesziņa pati par sevi ir daba, un pirts ir sinonīms vārdam daba, rita, rituāla un dabas cikla ziņā, un ja tu caur dabu ej un meklē, tad daba tev arī pateiks, kas tu esi un ko tev vajag. Galvenais ir – ļaut sev būt.”

Raidījumā satiksi piecus laimīgus latviešus, kuriem pirts dzīvesveids ir devis spārnus BŪT - Evika Muizniece, Janis Zustrups, Lienīte Vītiņa-ZustrupaSanta Matveja un Laila Sējāne, un devis iedvesmu doties tālāk, lai no māju pirtnieka kļūtu par profesionāliem labjūtas meistariem un palīdzētu cilvēkiem kļūt laimīgākiem. 

Šoreiz Evikas ceļasomā iegūlusies izcila apjausma : “JA TU ĻAUSIES, TAS NEDARĪS TEVI VĀJĀKU”, jo atrodot spēku BŪT cilvēks kļūst tieši tik stiprs, lai nostātos pats uz savām kājām. Ne vairāk un ne mazāk. Tieši tik vienkārši - ja Tu ļausies, tas darīs Tevi citu - pašpietiekamu, stipru un laimīgu cilvēku pašam sev, dzimtai un zemei par prieku.

Lūk, daži ceļa vārdi no jestrajām Pirts RaGaniņām katram dzīves ceļotājam: 

Lienīte Vītiņa-Zustrupa
“Novēlu dzīvot! Sevi pasaulē un pasauli sevī ieraudzīt, pa Saulei dzīvot, Saulē būt, Saule būt. Savā pasaulē Saule būt!”

Laila Sējāne
“Ļaut sev būt... ja bail, aizver acis un... ļauj sev būt. Tikai tā Tu iepazīsi sevi un pasauli sev apkārt.”

Santa Matveja
“Kāmēr sabiedrība lauž šķēpus, kā pareizi latvietim ir jādzīvo... un man saviem bērniem jāskaidro atšķirība starp kristībām un krustabām, starp Dievu baznīcā un Dieviņu vībotnēs, vienlaikus lūdzot iztulkot latviešu valodā viņu ikdienas leksikas jaunvārdus...
Kamēr komentāros vieni "taisnie" ecējas ar citādi "taisnajiem" - es kurinu Pirti, esmu pirtniece, un bieži nezinu, kurš no viņiem šai reizē būs svētā gara kalps vai pirts gara... Pirti te mīl visi, te visi pliki un vienādi.
Mani pirts atslēgas vārdi ir uguns, ūdens, zeme, gaiss, cilvēks. Šie ir instrumenti, kuri jānoskaņo, jāsaskaņo konkrētam mērķim!
Pirts mērķis?
- pirtniec, nu lūdzu, noberziet man to muguru kārtīgi, trīs krekli jau pazuduši…
- pirtniec, es tikai pagulēšu siltumā, klusumā, pasargājiet, lai netraucē
- pirtniecīt, es gribu atkal izsmaržot tos augus, izstaigāt to pirtstaku, ko stāstījāt
- pirtniec, tā velk tos krustus, palīdziet!
- pirtniec, gribu noskalot nost to neražu
- pirtniec, uzbur man...
- pirtniec, vai pie Jums var svinēt? Ko svinēt? Gribam svinēt dzīvi!
- pirtsgariņ, palīdzi man atrast, saprast sevi!
- pirtsgariņ!
Es kurinu Pirti! 
Būs pāris. Zinu, tikko precējušies. Gatavojos romantiskam pāra pērienam.
- Pirtniec, mēs pārdomājām, tiko uzcēlām pirti, strīdamies, kā mums pareizi pērties? Cik karstu vajag? Kāpēc ir tā? Ko drīkst? Cik daudz? Šitā būs labi? Kas vēl jāzin?”
Izrādās! Arī tāds var būt pirtsmērķis!”

Cik daudz cilvēku, tik dažādu stāstu. Katram tas būs cits, jo katrs savu ceļu min. Tomēr, mums visiem ir viens sirds virziens un vēlēšanās BŪT!

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Jānis Zustrups no Miesai un Garam un viedajām, dzīvelīgajām Pirts RaGanas - Lienītei, Santai un Lailai.

Lai visiem derīgs ceļojums!

PIRTS KĀ MĀKSLA


Foto: Jānis Škapars

Foto: Jānis Škapars

Raidījums (video): Pirts kā māksla

Sestais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Šoreiz par Pirti kā mākslu kopā ar Pirts meistariem Ivitu Pičukani un Vilni Lejnieku. 

Ceļojums aizvedis līdz būtiskai atziņai - PATEICĪBAI kā mūsu dzīves pamata vērtībai, kas kā tikums kopjams un lolojams. Un tam likumsakarīgi seko došanas - gūšanas apziņa, kas PaSaulē visu saliek pa “plauktiņiem”. 

Stāstījums par dabas dāvanu MĀLU - kas tā vien sauc uz Pirti. Par MAIZĪTES cepšanas burvību melnajā Pirtiņā. 

Arī stāts par cilvēka 3 spēka atslēdziņām: 
🗝 spēju pieņemt dāvanas un tās dāvināt no sirds
🗝 pateicība, spēja pateikties par to, kas ir, kas ir bijis un kas vēl būs
🗝 intuīcija, kas pasaka priekšā, vai kaut kas patiesi patīk vai nē, ko mēs patiesi gribam

Lieliska ir šajā reizē gūtā Evikas atziņa, palūkojoties uz dzīvi no cita skatu punkta - ka tieši cilvēkbērns ir tas, kurš dod iespēju saviem vecākiem par viņu rūpēties, lai darītu vecākus stiprākus… 

Vilnis Lejnieks atgādina, ka Pirtī ir jāiet ar uzdevumu: 
“Vislabākais mērķis ir Pirtij, ja cilvēks izvēlas justies labi. Es vienkārši vēlos justies labi. Un tas ir augsti sasniedzams mērķis."

Raidījumā tiek rastas atbildes Pirtij kā dzīves sastāvdaļai, kas nav atraujams viens no otra. Un Pirts ir arī kā māksla izmantot stihijas, mūzikas instrumentus un arī sevi kā instrumentu. Māksla sajust ar sirdi. Prast savienot šķietami nesavienojamo caur sirdi. Lai cilvēkā vienlaicīgi spēj būt miers un spēks. Un māksla ir ne vien pati pirts, bet arī spēja iedot tieši tik, cik cilvēkam konkrētajā brīdī ir nepieciešams. 

Kā saka Ivita Pičukane:
"Un te ir jautājums – kurš to mākslu rada? Pirtnieks vai pirtsmīlis? Un te nav nozīmes tam, kurš to mākslas darbu rada, nozīme ir tieši pašam radīšanas procesam. Tā ir pašatklāsme – kā gūt baudu no tā, ka es darbojos. Tad kad es esmu pirtī, es vienā brīdī pati esmu instruments, kas atdod visu tā cilvēka vajadzībām, kas uz pirts lāvas dēļiem manā priekšā atrodas. Tā arī ir māksla, paņemt to krāsu tik, cik viņa ir vajadzīga. Tas nekas, ka man ir daudz dažādu krāsu, dažādu instrumentu, bet paņemt tajā brīdī tikai to, kas ir vajadzīgs, neparādīt visu.”. 

Pirts ir vieta, kur atmostas emocijas. Arī tik dabiskas jūtas kā patriekt visas šaubas un bailes projām, un sajust spēku pateikt skaidri un skaļi - Es pats esmu un būšu atbildīgs par savu dzīvi!

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Ivita Pičukane un Vilnis Lejnieks no Pirts kā MākslaZiedlejas

Lai visiem derīgs ceļojums!

ZEMES PIEVIKLŠANĀS SPĒKS. TAUTASDZIESMA, BALSS NOZĪME UN VIBRĀCIJA.


Septītais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Par atļauju sev skanēt un spēju sazemēties šai PaSaulē. 

Etnomūziķis, pedagogs Ēriks Zeps atgādina, ka jāļaujas dziedāt pat tad, ja liekas, ka nesanāk: “Ja nesanāk dziedāt ir jāsaprot, ka problēma ir Tevi pašā, jo tu esi tas instruments…”. Pamatos dziļa atziņa, kas līdzvērtīgi psihoterapijas seansam var katram dot tik svarīgo pārliecību par savu dzīvi un savu dziesmu. 

Apbrīnojama ir dziedātājas, balss atvēršanas skolotājas 
Leila Alijeva dabiskā vēlme palīdzēt cilvēkam apjaust savu varēšanu dziedāt, skanēt un vibrēt: “Mēs sevi uzlādējam ar savu vibrāciju, ar savu frekvenci, kurā mēs patiesībā esam.”.  

Leilas padoms ir vienkārši ļaut sev būt kā pilntiesīgai dabas daļai, kurai ir tiesības skaņi pieteikt sevi PaSaulei. Un kā stāsta Leila, atšķirībā no mūzikas klausīšanās, ir pašam jāļaujas dziedāt: “Tad, kad Tu pats to dari ar savu balsi, Tu vairāk esi šai radītāja stāvoklī. Tu pats radi stāvokli, kādā Tu vēlies būt.”.

Pirtniece Ināra Viļķina stāsta, ka jebkura skaņa, arī lapu skaņa, mūs izvibrē, rada mūsu ķermenī vibrāciju un tādējādi mūsu ķermenis dzied. Mums ir jādzied, jo skaņa dziedē, un mums ir jāiet pie dabas, jo zemes vibrācijas sazemē. 

Ināra ir pārliecināta, ka sazemēties iespējams apjaušot, kas Tu esi, kas ir tava zeme, kāda ir tava dzimtene un sajūtot, ka Tu esi tās daļiņa, nevis dabas kronis. Sazemēties cilvēks var jebkurā vietā, basām kājām, pie dabas. Uz asfalta nesazemēsies. Sazemējoties cilvēks jūt, ka ir ieaudzis šai zemē ar dziļām saknēm, jo cilvēks, kuram ir saknes, var dot savai dzimtenei. 

 “Latvijai ir vajadzīgi stipri cilvēki un stipri mēs varam būt tikai tad, ja stāvam ar abām kājām uz zemes un mums ir mugurkauls”, tā skan Ināra Viļķina. 

Evikas ceļojums nemanot ieguvis jaunu pagriezienu. Atkājušies jauni vai piemirsi talanti, apbrīnojama personība ar skaņu un spēcīgu balsi. Pamazām zudusi vēlme pēc meklēšanas un sevis kārtošanas un vietā nākusi dabiska nepieciešamība pēc prieka mīlēt un tapt mīlētai, pēc vēlmes dziedāt, zīmēt un skanēt savam priekam, savai Latgalei 🧡 Evikas PaSaulē pelnīti ienācis sievišķīgs līdzsvars un radusies brīva vieta pašas skaņajiem, krāšņajiem sapņiem. Lai top!

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Ērikam Zepam no Postfolkloras grupa RIKŠI, Leilai Alijevai LEILALI un Inārai Viļķinai no Dzīvā pirtsBiedrība "Dieviena"


Lai visiem derīgs ceļojums!

CILVĒKA LABJŪTA KĀ PAMATA INDIKATORS, MŪSU ''LAIMES KREKLIŅŠ''


Astotais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Par fizisko labjūtu kā pamata nepieciešamību un mūsu atbildību par balansu, līdzsvaru PaSaules rakstu veidojot. 

Pirts tas ir Līgo vakars visa gada garumā!

Tik iedvesmojoši un precīzi pirts garu sajūt Pirts profesionālis Janis Pavlovich un aicina palūkoties uz pirti kā fiziski saprotamu un katra cilvēka iekdienā nepieciešamu rituālu: 

“Mums ziemeļu tautām ir tik maz saules, ka ja būtu vēl mazāk, prātā varētu sajukt. Pirtī mēs to varam kompensēt. To siltumu. Ne velti, jo tālāk uz ziemeļiem jo skarbāka pirts.”

"Tur ir zaļš, tā ir atpūta, tur ir silti. Miers, klusums. Kāds vairāk uz latviešu pagāniskajām lietām liek uzsvaru pirtī, cits uz SPA procedūrām. Es cenšos faktiski vispār neaizskart ezotēriskus un reliģiskus jautājumus, stāsti un dziedniecība – tas nav par mani. Pats galvenais ir just karstumu, just tvaiku, just siltuma un mitruma attiecības. Man liekas, galvenais, lai cilvēki jūtas komfortabli, ir labi atpūtušies, pabijuši citā vidē.”. 

Runājot par cilvēku kā virzītājspeķu, bramanis Igors Stepanovs uzsver, ka latviešu ģenētiskais kods jeb “Laimes krekliņš” būtībā nozīmē sajust sevi kā pinumu jeb bizi sasaitē ar visām četrām dabas stihijām, senčiem un Visumu, lai apzinoties savu atbildību un spēku, Visuma haosā radītu savu laimīgo, ideālo PaSauli sev un apkārtējiem. 


Uzzīmē vai iedomājies Māras krustu, to kas kustībā. Tajā ir arī cilvēka projekcija. Uz krusta staras šķērsvītras jeb balkoniņa sēd attiecīgā dabas stihija. Pa vidu dzīvība, cilvēks, gars, dvēsele, apziņa, mugurkauls, kodols – vienalga kā sauc, tas ir tas apziņas spēks, kas visu tur kopā šajā realitātē. Caur krusta kustību stihijas pin bizi... cilvēks ir šo stihiju kopība, mūsu iekšējo un ārējo faktoru kopsumma. Un cilvēka gars nosaka, cik tālu kustība ies, kā degs šī cilvēka uguntiņa. Jo arī Māras krusts, kad aizdedzina to galus, griežoties kļūst par uguns krustu, par Visuma kustību, palīdzot cilvēkam augt, attīstīties un radīt.

Apjausma, ka cilvēks ir viena liela, nepārtraukti mainīga pinuma jeb Veseluma pilntiesīga daļa, ir katra “laimes krekliņa” pamatā, jo automātiski ieslēdz mūsos dabisko mehānismu būt noderīgam priekš visiem šajā Veselumā, jo citādāk nemaz nevar būt, ja Visuma haosu strukturē šis pinums, šī skaistā bize.

Evikas ceļojumā ienākusi šī dabiskā nepieciešamība pēc balansa, jo tieši tad, kad viss ir līdzsvarā, noteiktā struktūrā, tad haoss paliek tur ārā... un veidojas raksts PaSaulei kurā dzīvojam. 

Paldies TVNET, Evika Muizniece, Igoram Stepanovam, Jānim Pavlovičam no Pirts Rozēni Saulkrastos.

Lai visiem derīgs ceļojums!

SAIKNE


Foto: Mārtiņš Otto

Foto: Mārtiņš Otto

Noslēguma raidījums (video): Saikne

Devītais, noslēdzošais raidījums ciklā “LATVIEŠA LABJŪTAS KODS”. Par pamatiem un turpinājumu.

Deviņi raidījumi, deviņas PaSaules, deviņas bezgalības. Evikas ceļojuma stāsts ir noslēdzies, bize uzpīta, raksts palaists PaSaules pinumā.

Tik viegli dzīvot PaSaulē, kur katra cilvēka personīgā bize satiek citas lielākas un mazākas pīnes, veidojot brīnišķīgu dzīvo jostu, kura krustpunktos iemirdzas zvaigznes un veidojas arvien jauns raksts.

Katrs esam nozīmīgs pavediens, lai cik dažādus ceļus mītu. Un no mums katra ir atkarīgs, cik līdzsvarota un stipra būs mūsu katra personīgā bize, cik stipra būs mūsu ģimenes pīne un viss dzīvais latvju raksts.

Zintnieks Voldis Prancāns atgādina senu patiesību, ka pirmām kārtām mums jāatgriežas pie savu pamatu izpratnes - kas mēs esam, no kā cēlušies - no sēļiem, latgaļiem, suitiem, līviem vai citiem atzariem, jo tikai atrodot savu identitāti mēs varam rast saikni ar tautas dvēseli un uzbūvēt latvietību uz savstarpējas sapratnes, cieņas un labprātīgas sadarbības pamata.

Kas tad ir latviešu labjūtas kods? Faktiski tā ir katra indivīda spēja veidot savu laimes vācelīti sīkās lietās ikdienā un būt līdzsvarā ar savu dabu un dzīvo dabu visapkārt uz mūsu mīļās latvju zemes. Kādam tā glabāsies zilo ezeru zemē Latgalē, kādam Gaujas līkločos, citam līdzenumu tālēs vai jūras krastā - katram savs svabadā spēka avots un noslēpums. Katram sava pirts labjūtas atslēga ;)

Jo vairāk būsim pirtnieki paši sev un saviem bērniem, jo laimīgāki kļūsim. Jo vairāk jauniešos, ģimenēs un skolās atgriezīsies latviešu labjūtas tradīcijas caur pirti, jo veselāki un spēcīgāki kļūsim kā tauta.

PALDIES visiem draugiem un ceļa biedriem, kas dalījās zinībās un droši pina bizi kopā ar mums:

- Irēna Saprovska un Agnija Saprovska no Māras loks un Juris Batņa no Lielzemenes par raidījumu “Latviskā dzīvesziņa caur Pirti. Laika rits. Sākums”

- Brigitai Ektermanei no Spēka zīmes, Miervaldim Kaļānam, Dinai Kaļānei un Ivetai Gulbei no Pirts - viesu nams Upesrūķi par raidījumu "Tautisko rakstu un simbolu spēks"

- Solvita Kūna no CADE un Pirtnieks Romualds Lamsters par raidījumu "Pļavas un meža spēks, pirts slotu noslēpums"

- F.trasuna Muzejs "kolnasāta" Kalnaseta, Kruvesis Aigars, Māris Žunda, Nauris Mālnieks, Inese Īle par raidījumu "Ūdens - Latvijas zelts"

- Jānis Zustrups no Miesai un Garam un viedajām, dzīvelīgajām Pirts RaGanas - Lienītei, Santai un Lailai par raidījumu "Pirts brīnums dzīvē un sadzīvē, pirts ABC"

- Ivita Pičukane un Vilnis Lejnieks no Pirts kā Māksla, Ziedlejas par raidījumu  "Pirts kā māksla"

- Ērikam Zepam no Postfolkloras grupa RIKŠI, Leilai Alijevai LEILALI un Inārai Viļķinai no Dzīvā pirts/ Biedrība "Dieviena" par raidījumu "Zemes pievilkšanās spēks. Tautasdziesma, balss nozīme un vibrācija"

- Igoram Stepanovam no Pirtsfestivals un Jānim Pavlovičam no Pirts Rozēni Saulkrastos par raidījumu  "Cilvēka labjūta kā pamata indikators, mūsu “Laimes krekliņš”

- Aivaram Naglim, Edītei Čakšai un jaunajiem pirtniekiem no Staļģenes Vidusskolas - Janai, Samantai, Keitai, Marinai, Diānai un Vestardam, un Valteram un Ričardam, kā arī Marekam Lapuha no TimberArt un Dainim un Mairitai Ansonei no viesu nama “OzoliņI’ Jūrkalnē, Labragā par raidījumu "Saikne"

Paldies TV NET un izcilajai komandai - Artūram Krūmiņam, Jānim Škaparam, Mārtiņam Otto.

Un īpašs paldies par atklātību, izturību un radošo garu īstenai latgalietei - Evikai Muižniecei.

🌳Pirts dzīvesveids = latvieša labjūtas kods 🌳